Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park Strzelecki zamienił się w parking. Mieszkanka nie kryje oburzenia i punktuje Bractwo Kurkowe

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na zdjęciach wygląda to koszmarnie. Park Strzelecki w Krakowie gęsto zastawiony samochodami, a powinien służyć mieszkańcom, choć jest położony przy siedzibie Bractwa Kurkowego. Zapewne w Celestacie stojącym przy parku odbywała się jakaś impreza bractwa, ale czy wszyscy musieli na nią przyjeżdżać autami i parkować na zielonym trawniku? "Czy trzeba porsche zaparkować na środku trawnika? Zastaw się a postaw się? Bo my Pany i to nasze?" - pisze mieszkanka. Zobaczcie jej zdjęcia.

Post mieszkanki na Facebooku w sprawie parku Strzeleckiegoo

"Dzisiejsze spostrzeżenia! Park Strzelecki. Cudne miejsce w sercu ciasnego centrum Krakowa. Własność Bractwa Kurkoweg według prawa, ale z zastrzeżeniem że dla dobra mieszkańców Krakowa. Własność, ale Kraków dba o zieleń. Kraków czyli my, mieszkańcy z naszych podatków. Park jest bractwa, ale o zieleń dba miasto. Wiec gdy jest spotkanie bractwa co się dzieje? Wszyscy parkują gdzie? Na miejskiej zieleni. Ja rozumiem, że park należy do bractwa (ale ma być używany dla dobra mieszkańców) ale dlaczego im można tam parkować i to na miejskiej zieleni?

Kto widział by można gdziekolwiek w mieście parkować na zieleni, na trawniku. Osoby nie zbierające kup po psiakach dostają w tym parku mandat, ale osoba jeżdżąca swoim porsche po trawniku już nie. Nie rozumiem tej polityki. Nie rozumiem dlaczego jeżeli nie ma wystarczająco dużo miejsca na parkowanie w dzielnicy, nie można na zebranie bractwa dojechać tramwajem, autobusem lub taksówką? W końcu powinni dawać przykład innym skoro podpierają się historią i tradycją. Czy trzeba porsche zaparkować na środku trawnika? Zastaw się a postaw się? Bo my Pany i to nasze?"

Parki Strzelecki w Krakowie

Park Strzelecki znajduje się w dzielnicy I pomiędzy ulicami Bosacką, Lubicz, Topolową i Zygmunta Augusta. Zajmuje powierzchnię 1,54 ha.

Zabytkowy park stanowi własność Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe, które w 1831 r. urządziło tam strzelnicę i zbudowało pałacyk w stylu neogotyckim z basztą widokową i reprezentacyjną salą strzelecką. Gościli tam m.in. cesarz Franciszek Józef I, Ignacy Paderewski, generał Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski, marszałek Ferdynand Foch i prezydent Ignacy Mościcki. W czasie II wojny światowej przejęty przez Niemców pałacyk pełnił funkcję pralni i odwszalni dla wojsk Wehrmachtu.

Park i pałacyk wrócił do Bractwa Kurkowego dopiero w 1991 r. Po renowacji budynek został oddziałem Muzeum Krakowa.

Celestat – miejsce ćwiczeń członków krakowskiego bractwa kurkowego. Pierwotnie Celestat mieścił się w okolicach Bramy Mikołajskiej, później przy pałacu w Łobzowie. Działalność bractwa kurkowego była zawieszona od 1794 roku do lat 30. XIX wieku, w których zakupiono przy ulicy Lubicz dwór z ogrodem, obecnym Parkiem Strzeleckim. Na terenie tym wzniesiono pałacyk, który dziś nazywany jest Celestatem. Jest on oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i mieści stałą ekspozycję "Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego".

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska