Krakowska Południe - ciągłe zmiany [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 23]

Dorota Wilk, BG

Wideo

Zobacz galerię (49 zdjęć)
Kiedyś "KRN", dziś Krakowska Południe. To jedno z najmłodszych rzeszowskich osiedli, które powstało na byłych terenach poligonu wojskowego. Zobacz jak wygląda z lotu drona.

Osiedle Krakowska - Południe nazywało się kiedyś osiedlem im. Krajowej Rady Narodowej, powstało w latach 80. XX wieku na byłych terenach poligonu wojskowego.

Obecnie mieszka tutaj około 8 tysięcy osób. To najmłodsze osiedle wchodzące w skład Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na osiedlu są zarówno bloki z wielkiej płyty, jak i domy jednorodzinne. W ostatnich latach przybyło tu nie tylko sporo nowoczesnych bloków, ale też różnych obiektów. Jednym ze stosunkowo młodych jest kryta pływalnia Karpik, która powstała przy Gimnazjum nr 5. Ma nieckę basenową o wymiarach 25 na 12,5 m. Dla najmłodszych przeznaczony jest tutaj brodzik o szerokości 2,5 m, długi na 9 m, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy.

Na osiedlu prężnie działa osiedlowy dom kultury Krak, który prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Są to warsztaty plastyczne, kursy tańca, działa tutaj szkoła tańca towarzyskiego i klub seniora, prowadzone są zajęcia m.in. z rękodzieła.

W 2014 roku na terenach zielonych przy ulicy Zbyszewskiego powstała scena. To zasługa samych mieszkańcom osiedla, którzy głosowali na taką inwestycję podczas głosowania na rzeszowski budżet obywatelski. Budowę amfiteatru poparło wtedy 3200 osób. Nowa scena kosztowała 477 tysięcy złotych. Ma kształt muszli koncertowej. Jest wykonana z drewna krytego blachą.

W maju tego roku rondo u zbiegu ulic Kotuli, Zbyszewskiego i Ofiar Katynia,otrzymało imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Kościół na osiedlu Krakowska Południe jest również stosunkowo młodą budowlą. Najpierw w 1985 roku powstał tutaj ośrodek duszpasterski Zgromadzenia Misjonarzy św. Rodziny. Rok później pewne małżeństwo przekazało swoją posesję pod przyszły kościół. Jak czytamy na stronie internetowej rzeszowskiej kurii diecezjalnej, ówczesny kapłan przeprowadził się do domu tego małżeństwa.

- Zamieszkał w komorze, a w pomieszczeniu obok zainstalowano prowizoryczną kaplicę. W maju 1985 roku rozpoczęto montaż tymczasowej kaplicy, ale ówczesnemu księdzu przesłano nakaz rozbiórki, a pod koniec 1985 roku wytoczono proces sądowy, w którym skazano go na grzywnę i na rok aresztu z zawieszeniem na dwa lata - czytamy.

Parafia została erygowana we wrześniu 1985 roku przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. W związku z koniecznością katechizacji dzieci z nowej szkoły podstawowej rozpoczęto budowę punktu katechetycznego. Pod koniec czerwca 1986 roku, bez zezwolenia, rozpoczęto prace przy budowie. Następnie rozpoczęły się przygotowania do budowy świątyni. Budowę rozpoczęto w 1989 roku. Pierwsza msza w nowej świątyni została odprawiona w Boże Narodzenie 1996 roku.

W następnym odcinku osiedle Kotuli

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dwudziestą trzecią część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym dwudziestego pierwszego odcinka „Podniebny Rzeszów” udziel odpowiedzi na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Krakowska Południe - ciągłe zmiany [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 23]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 23

[/cs]