Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraslica, czyli pisanka

Jan Miszczak
Pisanki Danuty Pocztar i Marii Jamroży należały do najładniejszych.
Pisanki Danuty Pocztar i Marii Jamroży należały do najładniejszych. ZDZISŁAW SZELIGA
PRZEMYŚL. HUMENNE. W muzeum w tym słowackim mieście otwarto wystawę "Kraslica 2002 - predzvest rozkvitnych luk", co można przetłumaczyć jako zapowiedź rozkwitających łąk. Natomiast "kraslica", to po prostu pisanka.

Z Humennem powiat przemyski podpisał 1 marca umowę o partnerstwie i współpracy. Wkrótce po jej podpisaniu otwarto wystawę, z udziałem gości z Przemyśla.
Tegoroczna ekspozycja miała jubileuszowy charakter. Zorganizowano ją już po raz dziesiąty, ale po raz pierwszy w międzynarodwej obsadzie.

W salach muzealnych

zaprezentowano bogaty zbiór pisanek ze Słowacji, Ukrainy i Polski. - Wśród kilkuset eksponowanych świątecznych "kralic" zdecydowanie dominowały pisanki z jaj kurzych, ale nie zabrakło też eksponatów o zupełnie innych wymiarach - mówi inspektor do spraw mediów w starostwie w Przemyślu, Zdzisław Szeliga, który uczestniczył w otwarciu wystawy. - Pokazano także maleńkie jajka przepiórcze, jaja kacze i gęsie oraz ogromne, największe i najcięższe jaja strusie. Przy wykonaniu tych świątecznych atrybutów stosowano urozmaicone techniki, od tradycyjnych malowanek i drapanek, poprzez pisanki zdobione metodą batiku, aż po obszywane materiałem, nićmi lub słomą. Były nawet pisanki, na których precyzyjne ornamenty wykonano... dłutem dentystycznym. Bardzo dobrze wypadła w Humennem

ekipa Ziemi Przemyskiej

[obrazek3] Maria Jamroży z Krzeczowic jako jedyna pokazała się na otwarciu wystawy w stroju ludowym.wysłana tam przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, które było współorganizatorem wystawy. Pokazano na niej pisanki Danuty Pocztar z Przemyśla, Marii Jamroży z krzeczowic, Leokadii Chruszcz i Wandy Szybiak z Iskani, Czesławy Jajugi z Siedlisk i Krystyny Bednarczyk z Reczpola. Dwie pierwsze panie uczestniczyły w otwarciu tej interesującej ekspozycji.
Danuta Jamroży posługuje sie techniką batiku, zaś Maria Jamroży, która jako jedyna wystąpiła na wernisażu w stroju ludowym, zdobi jajka tradycyjnymi metodami, wydrapując wzory na barwionej cebulą powierzchni jajka.
- W Humennem przywiązuje się wielką wagę do kultywowania regionalnych tradycji, w tym wykonywania kraslic - powiedziała dr Daniela Kapralova, kierowniczka działu etnograficznego Muzeum w Humennem. - Cieszymy się, że w tym roku możemy pokazać również pisanki ukraińskie z miasta i okolic Użgorodu oraz polskie, z terenów Ziemi Przemyskiej. To bardzo urozmaiciło naszą propozycję, choc niektóre wzory mają ze sobą wiele wspólnego.
W uroczystości otwarcia wystawy wzięła udział Anna Sucha, starosta w Humennem, które podpisała wspomnianą umowę o partnerstwie i współpracy ze starostą przemyskim Mariuszem Grzędą. - Traktuję tę wspólną wystawę jako jako symboliczną zapowiedź dobrej i intensywnej współpracy między naszymi powiatami - powiedziała Anna Sucha. - Piękną tradycyjna pisankę można chyba uznać za dobrą wróżbę.
Wystawa będzie czynna do końca kwietnia, a wszystkie eksponowana na niej polskie pisanki, w ilości 60 sztuk, wzbogacą zbiory słowackiego muzeum, które takie porozumienie zawarło z przemyskim Centrum Kulturalnym. Warto więc, będąc na Słowacji, zaglądnąć do Muzeum w Humennem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24