Krasne bliżej Rzeszowa. Czy władze gminy boją się referendum?

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Gdyby Rzeszów połączył się z gminą Krasne, liczba mieszkańców wzrosłaby do prawie 200 tysięcy, a powierzchnia miasta do 156 km kw. Automatycznie trzeba by też przeprowadzić wybory samorządowe.
Gdyby Rzeszów połączył się z gminą Krasne, liczba mieszkańców wzrosłaby do prawie 200 tysięcy, a powierzchnia miasta do 156 km kw. Automatycznie trzeba by też przeprowadzić wybory samorządowe. Bartosz Frydrych
Mieszkańcy Krasnego: Władze obawiają się wyniku referendum i wizyty Tadeusza Ferenca. Rozpisane na 23 października referendum ma dać odpowiedź na pytanie: czy mieszkańcy chcą połączenia gminy z Rzeszowem?

W konsultacjach społecznych zorganizowanych przez gminę opinia była negatywna, ale ich wyniki podważyła grupa osób zainteresowanych włączeniem do miasta. Kiedy wójt i radni odmówili im organizacji referendum, sprawa trafiła do sądu. Ten prawomocnym wyrokiem nakazał je zorganizować. Jeśli większość osób biorących w nim udział opowie się za zmianami, radni z Krasnego będą musieli podjąć uchwałę i zawnioskować o połączenie gmin do ministerstwa.

Wójt Krasnego: Spotkania już były

W gminie Krasne przekonują, że wyniku referendum się nie obawiają. Wójt Wilhelm Woźniak podkreśla, że konsultacje społeczne przeprowadzono w uczciwy i profesjonalny sposób, a ich wyniki oddają prawdziwe nastroje we wszystkich czterech sołectwach. Mimo to odmówił prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi spotkania z mieszkańcami przed najbliższym głosowaniem.

- Prośbę o spotkanie wysłaliśmy do gminy w sierpniu. Podobnie jak w innych miejscowościach, prezydent chciałby się spotkać z ludźmi i przekazać, co miasto ma im do zaoferowania. Chcemy znać także ich potrzeby oraz wyjaśnić wszelkie niejasności związane na przykład z kwestiami podatkowymi - mówi Maciej Chłodnicki.

Wójt Woźniak w piśmie przesłanym właśnie do miasta odpowiada, że spotkanie może się odbyć, ale dopiero po referendum.

- Prezydent był przecież we wszystkich naszych sołectwach przed tegorocznymi konsultacjami społecznymi. Przedstawił swoją ofertę ludziom, dlatego wraz z radnymi uznaliśmy, że w tej chwili nie ma potrzeby organizować kolejnego zebrania - mówi Wilhelm Woźniak.

W Krasnem deklarują, że rozmowy na temat zmiany granic są konieczne. Wójt Woźniak zapewnia, że jest świadomy zachodzących zmian.

- Naturalnie stajemy się dzielnicą podmiejską, miasto już teraz przenika się z gminą. Ale wcale nie jest powiedziane, że z tego powodu gmina musi być likwidowana. Można na przykład wzorem innych polskich miast stworzyć aglomerację. I przed konsultacjami i po nich deklarowałem, że o tym możemy rozmawiać - mówi Wilhelm Woźniak.

Rozmowa z prezydentem Rzeszowa: Tadeusz Ferenc: chcę aby Rzeszów nadal się powiększał

Dmuchają na zimne?

Zwolennicy referendum nie mają jednak wątpliwości, że stanowisko gminy Krasne wynika z obawy o wynik referendum.

- Gdyby wójt był pewien swego, zaprosiłby prezydenta Ferenca. Ale jeśli on tego nie zrobi, sami zorganizujemy takie spotkania. Mamy niepowtarzalną szansę na rozwój i inwestycje, których gmina nigdy nam nie zapewni - mówi Benedykt Czajkowski, inicjator referendum w gminie.

- Za zgodne połączenie gmin nowemu samorządowi przysługuje ponad 100 mln zł bonusu z budżetu państwa. Te pieniądze potraktowalibyśmy w całości jako wkład w inwestycje na terenie Krasnego. Dodając do tego unijne dofinansowanie, na nowe osiedle moglibyśmy wydać ponad 500 mln zł - mówi Maciej Chłodnicki.

polecane: FLESZ: Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane.

Wideo

Materiał oryginalny: Krasne bliżej Rzeszowa. Czy władze gminy boją się referendum? - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 166

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
w
wolność

Wojna propagandowa w Krasnem?! To nie wojna, lecz prawo do demokracji! Żyjemy w Państwie prawa - a prawo i demokracja nie polega na tym, że jedna osoba przysłowiowo "zagarnie" wszystkie tereny przyległe do miasta wojewódzkiego i będzie mieć wpływ na stanowiska pracy, inwestycje itd... Wszyscy "zależni" od jednej osoby? Totalitaryzm w demokracji Podkarpackiej - ABSURD! Mówimy stanowczo NIE NIE!

 

zgłoś
n
niezdecydowany

Zrobiłem sobie wycieczkę po przyłaczonych wioskach i widać jednak że inny gospodarz,porządek i inwestycje i co najwazniejsze skończyło się palenie śmieci w piecach,dlatego namawiam niezdecydowanych aby w referendum byli jednak za rozwojem i nowoczesnością - ekologiczną dzielnicą Krasne z poważaniem niezdecydowany mieszkaniec

zgłoś
z
zarobkiewicz z Saksow
W dniu 15.09.2016 o 12:33, idz na referendum napisał:

Na tym twoim polu nawet pozwolenia na budowe się nie dostanie bo jest ustawa o ochronie gruntów rolnych. ale po co o tym pisać.mleko w mleczarni po 1 zł, buraki ćwikłowe po 60 gr , ziemniaki po 50 gr.rolników nie ma. chyba że takich na papierze.

Rob wiec wszystko aby zniknely doplaty do hektara !

Gdy bedzie tak jak w krajach zachodnich gdzie farmer dostaje doplaty TYLKO do produkcji sprzedanej to wtedy nie beda cie interesowaly ceny w skupie.

Podasz w Zeznaniu Podatkowym dokumentami sprzedazy ile to ton danego produktu sprzedales, a dostaniesz DOPLATY DO PRODUKCJI ktore w dwojnasob wynagrodzi twoja prace.

ALE TRZEBA PRACOWAC, a nie piwo pic pod GS-em za doplaty do hektara.

zgłoś
i
idz na referendum

Na tym twoim polu nawet pozwolenia na budowe się nie dostanie bo jest ustawa o ochronie gruntów rolnych. ale po co o tym pisać.

mleko w mleczarni po 1 zł, buraki ćwikłowe po 60 gr , ziemniaki po 50 gr.

rolników nie ma. chyba że takich na papierze.

zgłoś
k
kolokfialny
W dniu 14.09.2016 o 15:59, rolnik napisał:

Na pole to się jedzie traktorem albo kombajnem! asfaltu nie trzeba pod takie maszyny.

 na pole to się wyjeżdza ze stodoły a potem ewentualnie w pole coś porobić czy zaorać...to samo tyczy się innych maszyn...

zgłoś
r
rolnik
W dniu 14.09.2016 o 11:44, edyp napisał:

Najbardziej niezafospodarowana część krasnego to Wólka. Dużo ludzi ma tam pole ale nie ma dojazdu. Drogi kosztują, wiec niech droga sama się zrobi. Byłby skrót do Rzeszowa dla mieszkańców Wólki do Rzeszowa a nie objazd na około.

Na pole to się jedzie traktorem albo kombajnem! asfaltu nie trzeba pod takie maszyny.

zgłoś
e
edyp

Najbardziej niezafospodarowana część krasnego to Wólka. Dużo ludzi ma tam pole ale nie ma dojazdu. Drogi kosztują, wiec niech droga sama się zrobi. Byłby skrót do Rzeszowa dla mieszkańców Wólki do Rzeszowa a nie objazd na około.

zgłoś
Z
Zasa
W dniu 12.09.2016 o 19:48, Petru napisał:

Ty za to na pewno jesteś ze Slociny.

Ze Słociny nie, ale z dzielnicy Słocina TAK :))

zgłoś
P
Petru

Ty za to na pewno jesteś ze Slociny.

zgłoś
M
Mieszkaniec Słociny
W dniu 12.09.2016 o 08:56, Zasa napisał:

Ty chyba w Słocinie nie byłeś :-))Wystarczy dojechać do granicy miasta z gminą, aby zobaczyć różnicę.

 

Nie tylko nie był w Słocinie , ale pisze co ślina przyniesie mu na język , pewno jest od wójta a tak nam kazano , zabroniono myśleć.
 

zgłoś
Z
Zasa
W dniu 11.09.2016 o 09:10, RADNY napisał:

NAJWIĘKSZY BŁĄD SŁUCHAĆ FERENCA W SŁOCINIE FATALNE DROGI BOCZNE BŁOTNISTE A FERENC TRWONI UNIJNĄ KASĘ GDZIE MŁODSZE POKOLENIE GO PRZEKLNĄ BYĆ MOŻE ŻE ZROBIĄ Z JEGO NAGROBKIEM TO CO ZROBILI Z NAGROBKIEM BIERUTANIE JAK UNII TRZEBA BĘDZIE Z ODSETKAMI ODDAWAĆ

Ty chyba w Słocinie nie byłeś :-))

Wystarczy dojechać do granicy miasta z gminą, aby zobaczyć różnicę.

zgłoś
s
sondaż nowin

Dla trzeźwo myślących. Dlaczego władze nie chciały referendum?

Bo się boją jego wyniku. Proste jak budowa cepa.

Nie ma tu co się rozpisywać na więcej.

Powinno być referendum, 85% zagłosowałoby na Nie i po sprawie.

 

Byłem przeciw włączeniu , ale po tej akcji podpisuje się cała moja rodzina  na TAK.

 

Tak dla Rzeszowa.

zgłoś
p
piejąca Kobieta
W dniu 09.09.2016 o 23:57, Irenka napisał:

a co wy gadacie, Crasnowia stoczyła się zupełnie jak do budynku wpuszczono koło piejących kobiet.  jakies areobiki  zabawy , no i zamiast na dzieci szkolne dawać podatki to władza robi reklame z kultury, a dla nas starszych nic, nic. i to duże pieniądze są. To są szczyty beszczelnosci żeby takie coś było wogóle, ani kultury ani sportu . To w mieście wszystko jest i dyskoteka i kluby i wszystko. Ludzie jak nie my to kto zrobi porzadek ta władza to pomyłka co drogo nas kosztuje. przebawi sie i przeżre wszystko.

oj Irenka , Irenka!!!!! kto cię leczy???co ci przeszkadza aerobik na Crasnovii i zabawy na rzecz społeczności organizowane przez Koło Kobiet, gdyby nie one nikt by tego nie zrobił,....... chwała im za to.......................czuwaj , czuwaj

zgłoś
s
sabina
W dniu 11.09.2016 o 20:55, prawnik napisał:

Ty chyba nie wesz co to jest funkcjonariusz publiczny , a tak na marginesie funkcjonariusz publiczny musi mieć grubszą skórę . kiedy się ukazuje prawdę w jego działaniach to tylko funkcjonariusz może się liczyć tylko z innym paragrafem że ludzie mu niedługo podziękują. 

Nie "co", a "kto" jak już. Poza tym Ty nie jesteś prawnikiem, że takie głupoty piszesz i się tak pod tym jeszcze podpisujesz.
Same plotki, a to też karalne, nikt tu nie jest anonimowy wbrew pozorom. Pozdrawiam.

zgłoś
p
prawnik
W dniu 11.09.2016 o 10:08, prokurat. napisał:

Art. 226 Kodeksu karnego, znieważenie funkcjonariusza publicznego. Czekam na Ciebie.

 

Ty chyba nie wesz co to jest funkcjonariusz publiczny , a tak na marginesie funkcjonariusz publiczny musi mieć grubszą skórę . kiedy się ukazuje prawdę w jego działaniach to tylko funkcjonariusz może się liczyć tylko z innym paragrafem że ludzie mu niedługo podziękują.
 

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3