Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KRD, ERIF i InfoMonitor – cenne źródła informacji dla pożyczkodawców

Artykuł sponsorowany
Instytucje pożyczkowe mają obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej klienta. W tym celu wykorzystują m.in. informacje gospodarcze z BIG.

Informacje gospodarcze dotyczą danych o wierzycielach i dłużnikach oraz zobowiązaniach pieniężnych. Obecnie nie istnieje państwowa instytucja, która zajmowałaby się gromadzeniem informacji gospodarczych. Funkcjonują natomiast spółki pozostające pod nadzorem ministra właściwego do spraw gospodarki.

Czym jest BIG?
Skrót BIG oznacza biuro informacji gospodarczej. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy instytucje tego typu:

· Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA
· Rejestr Dłużników ERIF BIG SA
· Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA

Zasady funkcjonowania biur informacji gospodarczej zostały określone w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1015), dalej jako u.u.i.
Biuro informacji gospodarczej ma wyłączne prawo udostępniania informacji gospodarczych osobom trzecim. Inne możliwości udostępniania danych tego rodzaju to np. sprzedaż wierzytelności poprzez ogłoszenie publiczne. Wyjątki od zasady wyłączności BIG zostały określone w przepisach prawnych. Każde biuro informacji gospodarczej działa jako spółka akcyjna, a jego kapitał zakładowy nie może być mniejszy niż 4.000.000 złotych (zob. art. 5 ust. 1 u.u.i.).

Zasady przepływu informacji o konsumentach
Zarządzanie danymi odbywa się na podstawie regulaminu uchwalonego przez zarząd biura i zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw gospodarki – dopiero wtedy BIG może podjąć działalnosć. Biura informacji gospodarczej mogą wymieniać dane związane z wiarygodnością płatniczą nie tylko z polskimi podmiotami, ale również z instytucjami funkcjonującymi w państwach członkowskich UE, na podstawie zawartego z nimi porozumienia (zob. art. 9 u.u.i.).

Udostępnianie informacji gospodarczych polega na przekazywaniu ich do biura przez wierzyciela na podstawie zawartej z nim umowy o udostępnianiu informacji gospodarczych sporządzonej na piśmie. Szczególne warunki przekazywania danych do BIG zostały przewidziane w odniesieniu do zobowiązań konsumentów. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.u.i. Wierzyciel może przekazać do BIG informacje gospodarcze o zobowiązaniu konsumenta wyłącznie wtedy, gdy zobowiązanie wynika ze stosunku prawnego (np. umowy pożyczki), łączna kwota wymagalnych zobowiązań wynosi co najmniej 200 zł, a od terminu płatności minęło co najmniej 60 dni. Czwartym warunkiem, który również musi być spełniony jest upływ co najmniej miesiąca od wysłania konsumentowi wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych do biura informacji gospodarczej.

Informacje gospodarcze na temat zobowiązań konsumentów mogą dotyczyć wierzyciela, dłużnika – konsumenta oraz zobowiązania. Informacje dotyczą zatem danych osobowych – dłużnika lub wierzyciela oraz długu (np. tytuł prawny, kwota, waluta, data powstania zaległości itd.). Informacje te są udostępniane przez BIG na podstawie umowy zawartej z instytucją pożyczkową. Negatywna historia w biurze informacji gospodarczej osłabia wiarygodność pożyczkobiorcy. Nie oznacza to, że konsument – dłużnik nie ma możliwości otrzymania pożyczki. Niektóre parabanki proponują pożyczki dla zadłużonych.

Pożyczki bez BIK a weryfikacja
Pod pojęciem oceny zdolności kredytowej należy rozumieć analizę zdolności konsumenta do spłaty kredytu z odsetkami i w terminie określonym w umowie pożyczki, dokonywaną przez instytucję pożyczkową – w przypadku chwilówek. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2014 r., poz. 1497), dalej jako u.k.k., kredytodawca ma obowiązek przed zawarciem umowy dokonać oceny zdolności kredytowej konsumenta. Instytucje pożyczkowe dokonują jej na podstawie informacji podanych przez konsumenta oraz pozyskanych od biur informacji gospodarczej.

Niektóre instytucje pożyczkowe współpracują także z Biurem Informacji Kredytowej. W opozycji do produktów finansowych oferowanych przez firmy współpracujące z BIK pojawiły się tzw. pożyczki bez BIK. Cieszą się one szczególnym zainteresowaniem wśród osób zadłużonych w bankach. Sprawdź chwilówki online na Terve.pl. Znajdziesz tam podstawowe informacje o poszczególnych produktach tego typu oferowanych przez instytucje pożyczkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24