Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręcony między innymi na Podkarpaciu film „IO” Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Na Podkarpaciu zdjęcia do filmu powstawały w 2021 r. M.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy) i Stępinie (schron kolejowy).
Na Podkarpaciu zdjęcia do filmu powstawały w 2021 r. M.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy) i Stępinie (schron kolejowy). Krzysztof Kapica
Film „IO” Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii "Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy". Decyzję podjęła 7-osobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Informację przekazano na konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak informuje PISF w Komisji Oscarowej, powołanej przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, a zaakceptowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, znaleźli się: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), Radosław Śmigulski, Jan A. P. Kaczmarek, Sean Bobbit, Tadeusz Łysiak, Mariusz Łukomski i Kamila Morgisz.

95. galę nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zaplanowano na 12 marca 2023 roku, wcześniej – bo już 21 grudnia zostanie ogłoszona tzw. shortlista, a nominacje – 24 stycznia.

Pisaliśmy, że "IO", najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, do którego zdjęcia powstawały m.in. na Podkarpaciu został także doceniony przez jury konkursu głównego 75. Festiwalu Filmowego w Cannes. Otrzymał nagrodę ex aequo z filmem "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

„IO” to historia osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności.

Tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. W obsadzie zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską, Mateusza Kościukiewicza i Tomasza Organka. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, kierownikiem produkcji Marcin Kupiecki. Film jest produkcją Skopia Film. Otrzymała dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego w 2020 roku.

Dlaczego na miejsce zdjęć do swojego nowego filmu Jerzy Skolimowski wybrał Podkarpacie? Oto, co powiedział nam reżyser, kiedy gościliśmy na planie w Rudawce Rymanowskiej: - Po pierwsze, są tu naprawdę piękne miejsca, więc to oczywiście było decydujące, a poza tym uzyskaliśmy bardzo przyjazne wsparcie z Podkarpackiego Funduszu Filmowego, który dopomógł nam skompletować budżet.

Jerzy Skolimowski jest laureatem prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za belgijski film „Start” Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Latarniowiec”. W 2016 roku uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24