Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Materiał informacyjny mFinanse
Nie zawsze zgromadzone oszczędności pozwalają na zakup potrzebnych nam rzeczy lub opłacenie realizacji naszych planów. Decydujemy się wtedy na finansowanie z banku zaciągając kredyty ratalne lub gotówkowe. Co jeżeli takich zobowiązań mamy kilka, a warunki spłat różnią się między sobą? Wtedy, jak wskazują eksperci mFinanse, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Co to za rozwiązanie i kiedy opłaca się z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, w celu obniżenia comiesięcznych wydatków na spłatę rat. Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, który polega na tym, że spłacamy zaciągnięte wcześniej zobowiązania i regulujemy już tylko to, powstaje w wyniku zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Zamiana kilku comiesięcznych rat na jedną, jest dla wielu optymalnym rozwiązaniem, które pozwala zachować płynność finansową i pomaga uporządkować finanse.

Kredyt konsolidacyjny jest produktem finansowym podobnym do innych rozwiązań proponowanych przez banki. Różnica polega przede wszystkim na tym, że zaciąga się go, żeby spłacić inne zobowiązania finansowe. Z jakiego powodu ta jedna rata jest niższa niż suma dotychczasowych? Wynika to z tego, że taki kredyt rozłożony jest na większą liczbę miesięcy – spłacamy go dłużej, ale dzięki temu comiesięczny koszt jest niższy.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Jak mówią eksperci z mFinanse.pl, konsolidacji mogą podlegać między innymi kredyty gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe oraz kredyty w rachunkach bieżących. W zależności od ofert banków, konsolidacji mogą podlegać także zobowiązania zaciągnięte w firmach pożyczkowych lub innych instytucjach niebędących bankami. Co ważne, to klient sam decyduje, które ze swoich zobowiązań chce skonsolidować. Nie ma wymogu, aby konsolidacji podlegały wszystkie wcześniej zaciągnięte kredyty.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego klient nie otrzymuje także gotówki bezpośrednio na rachunek, jak w przypadku np. kredytu gotówkowego. Bank, z którego oferty korzystamy, spłaca zobowiązania w innych instytucjach za nas.

Od tej reguły jest jeden wyjątek – w przypadku zaciągania kredytu konsolidacyjnego, którego kwota jest wyższa niż skonsolidowane zobowiązania, klient może otrzymać tę nadwyżkę na konto. W takim przypadku konsolidacja oznacza, że klient może dysponować dodatkową gotówką, która nie jest przeznaczona na spłatę wcześniejszych długów.

W zależności od oferty banków maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego, o jaki może wnioskować klient, to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Klienci mBanku mogą wnioskować o kredyt konsolidacyjny w wysokości nawet do 150 tysięcy złotych.

Kredyt konsolidacyjny – zalety rozwiązania

Konsolidacja oznacza, że spłacamy miesięcznie jedną niższą ratę, która pozwala zachować płynność finansową – jak podkreślają eksperci mFinanse, jest to jedna z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Warto także pamiętać, że oferta kredytowa na rynku cały czas się zmienia. Może się zatem zdarzyć, że kredyt konsolidacyjny daje nam dużo lepsze warunki spłaty, niż zobowiązania zaciągane kilka lat wcześniej.

Jeśli w przyszłości myślimy o zaciągnięciu np. kredytu hipotecznego to istotne jest także, żeby nasza historia finansowa nie budziła żadnych zastrzeżeń. Ewentualne opóźnienia w spłacaniu rat lub zaleganie ze spłatą nie tylko oznacza bieżące problemy, ponieważ banki mogą dochodzić swoich roszczeń, ale rzutuje także na naszą wiarygodność w przyszłości.

Dodaj ogłoszenie