Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty będą może tańsze, ale nie łatwiejsze

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Nadal spora część kredytobiorców ma kłopot z terminowym spłacaniem rat.
Nadal spora część kredytobiorców ma kłopot z terminowym spłacaniem rat.
Cena kredytów spadnie - uważają analitycy Open Finance. Do takich wniosków skłania ich lektura raportów kwartalnych banków. Wynika z nich, że tzw. współczynniki wypłacalności są wyższe niż przed rokiem. To oznacza że banki mają więcej pieniędzy, które mogą pożyczać klientom.

Okazuje się, że w porównaniu do stanu sprzed roku tylko dwa banki (Getin Noble Bank i Nordea) zmniejszyły współczynniki wypłacalności. To przede wszystkim efekt ich agresywnej postawy na rynku kredytowym w ostatnim czasie.

Warto podkreślić, że dwa największe banki czyli PKO BP i Pekao SA – mają współczynniki na bardzo wysokim poziomie, a więc mogą one teraz zwiększać skalę akcji kredytowej.

 

Czy będzie łatwiej o kredyt

Jednocześnie analitycy przypominają, że o kredyty wcale nie będzie łatwiej i nie ma co liczyć na poluzowanie kryteriów dostępności kredytów.

- O ile można oczekiwać, że konsekwencją wysokich wskaźników wypłacalności będzie zwiększona konkurencja między bankami o klientów, która powinna koncentrować się głównie na poprawie oferty, o tyle trudno oczekiwać, że jednocześnie luzowane będą kryteria dostępności kredytów – twierdzą Emil Szweda i Bernard Jaszczyk, analitycy Open Finance.

Bo przybywa złych kredytów

Poziom rezerw i odpisów na tzw. złe kredyty nadal jest wysoki. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu banki utworzyły rezerwy i odpisy o łącznej wartości 5,9 mld zł tj o – o 170 mln wyższą niż na koniec pierwszej połowy ub.r. Z danych Komisji wynika także, że kwota odpisów w drugim kwartale br. była o 300 mln zł wyższa niż w pierwszym.

- Oznacza to, że banki wciąż mają problem ze spłacalnością udzielonych wcześniej kredytów. Naturalną postawą jest w takiej sytuacji zaostrzenie kryteriów przyznawania nowych kredytów (co zrobiono już w 2009 r.), ponieważ banki chcą w ten sposób uniknąć błędów popełnianych w przeszłości, kiedy o kredyty było szczególnie łatwo – tłumaczą analitycy Open Finance.

Rekomendacją T może przyspieszyć akcję kredytową

Na politykę naszych banków wpływ ma także słynna już Rekomendacją T, której część zapisów weszła w życie 23 sierpnia br., a część zacznie obowiązywać w grudniu 2010.

- O ile w przypadku kredytów hipotecznych nowe rozwiązania legislacyjne nie zmieniają rzeczywistej oferty bankowej w istotny sposób, o tyle w przypadku kredytów gotówkowych rozwiązania zabraniające udzielania kredytów, których raty stanowiłyby 50 proc. lub więcej miesięcznych dochodów kredytobiorców, mogą istotnie wpłynąć na ich dostępność. Nie da się wykluczyć, że do czasu wejścia w życie nowych zapisów i zaostrzenia kryteriów ich przyznawania, niektóre banki będą starały się sprzedać jak najwięcej kredytów gotówkowych – dywagują finansiści z Open Finance.

Bez zaskoczenia na rynku kredytów

Czy w tej sytuacji konsumenci nie poczują się zaskoczeni, że nie mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do potrzebnych im kredytów?

- Wydaje się, że przez ostatnie dwa lata wszyscy, zarówno przedsiębiorcy, jak i my konsumenci, przyzwyczailiśmy się już do mocno usztywnionego stanowiska banków wobec wnioskujących o kredyt. Aktualna sytuacja nie jest w związku z tym żadnym zaskoczeniem i nie sądzę, by należało oczekiwać, jakich radykalnych zmian na tym rynku. Trzeba też pamiętać, że ostudzenie zapału do zadłużania się ma swoje pozytywne skutki makroekonomiczne – wyjaśnia Artur Chmaj, wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24