Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krok bliżej do kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim

Beata Terczyńska
Marszałek przekazał uniwersytetowi dwie działki na których zostanie wybudowany "Zakład nauki o człowieku".

Jego budowa to warunek konieczny do otworzenia kierunku medycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Podpisany został już akt notarialny przekazania działek.

- Budynek powstanie u zbiegu ul. Zenitowej i Leszka Czarnego w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2. Na działce o powierzchni 0,65 hektara - mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik UR. - Jeśli sprawy formalne, czyli przetargi, dokumentacje itp. pójdą zgodnie z planem, to chcielibyśmy ruszyć z budową jeszcze końcem tego roku. Natomiast zakończenie inwestycji przewidujemy końcem przyszłego.

Wartość rynkowa tych działek to ok. 2 mln zł. Natomiast koszt budowy zakładu zwanego także anatomicznym, jest szacowany na 23 mln zł. Zarząd województwa podpisał już także preumowę z uniwersytetem na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijna pomoc ma wynieść 19,5 mln. Ok. 3,5 mln to dotacja celowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelnia stara się, by medycyna wystartowała w 2015 r. Władze UR muszą wcześniej złożyć wnioski o pozwolenie na uruchomienie kierunku lekarskiego w dwóch ministerstwach: zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
- Wniosek ten musi być najpierw przegłosowany przez senat naszej uczelni. Takie głosowanie będzie pod koniec października. Dopiero wtedy będziemy mogli złożyć go w ministerstwach - tłumaczy G. Kolasiński.

Do wniosku trzeba dołączyć wykaz pracowników naukowych. Jeszcze w połowie kwietnia dr hab. n. med. Sławomir Snela, pełnomocnik UR ds. tworzenia kierunku lekarskiego, zapewniał nas, że wymogi kadrowe spełnione są już niemal całkowicie. Na liście większość nazwisk stanowią pracownicy naukowi już związani z Rzeszowem, ale dołączą do nich także profesorowie zwerbowani w innych ośrodkach akademickich, m.in. z Lublina, Wrocławia, Opola, Bydgoszczy i Gdańska. Pisaliśmy, że wśród nich jest m.in. prof. Anna Grzywa z Lublina, znany psychiatra.

Nie wiadomo jeszcze, ilu studentów mogłoby rozpocząć pierwszy rocznik medycyny w Rzeszowie. Limity przyjęć określi bowiem ministerstwo.

Podkarpacie to jeden z nielicznych regionów, który nie kształci dziś lekarzy. Przez to do innych miast uciekają nam studenci. Na uniwersytecie działa już wydział medyczny, który kształci pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. To jedne z najbardziej obleganych na uczelni kierunków. Nowością jest elektroradiologia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24