Krościenko Niżne - była to wieś królewska, wiekiem równa Krosnu. Do miasta włączono ją 90 lat temu [Podniebne Krosno odc. 8 Krościenko Niżne

Materiał promocyjny

Wideo

Dziś kolejny odcinek „Podniebnego Krosna”. Prezentujemy dzielnicę Krościenko Niżne, położoną po obu stronach rzeki Wisłok.

W trakcie badań archeologicznych odkryto na tym terenie ślady osadnictwa z okresu kultury przeworskiej. Dzisiejsza dzielnica zajmuje powierzchnię 389 hektarów. Z wszystkich dzielnic i osiedli liczy najmniej mieszkańców - nieco ponad 1 800.

Prawdopodobnie Krościenko Niżne istniało już w pierwszej połowie XIV wieku - było lokowane współcześnie z Krosnem. Wieś została założona ok. 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na początku nazywano ją Krosienkiem Mniejszym, potem Niżnym lub Podmiejskim.

Do Krosna wieś została przyłączona w latach 20. ub. wieku, razem z Białobrzegami. Miasto chciało się rozwijać a brakowało parcel budowlanych, placu targowego dla bydła i postoju dla furmanek. Nie obyło się bez protestów, wieś odwoływała się nawet do Trybunału Administracyjnego w Warszawie, ale ten decyzję o oddaniu ludności i obszaru wioski pod kompetencję władz miasta podtrzymał.

W Krościenku Niżnym urodził się bł. ks. Władysław Finysz. Jego imię nosi most na Wisłoku w ciągu ul. Asnyka.

W latach 80. mieszkańcy wbrew zakazowi w kilka dni postawili drewniany kościół przy ul. Wieniawskiego. To świątynia pw. Ducha Świętego.

Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
- Most im. ks. Władysława Findysza
- Szkoła Podstawowa nr 4
- Kościół pw. Ducha Świętego
- Zakład Energetyki Cieplnej - Ciepłownia "Łężańska"