Krosno czeka na nowe niskoemisyjne autobusy i nalicza kary...

  Krosno czeka na nowe niskoemisyjne autobusy i nalicza kary Autosanowi

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Nowiny

  Krosno czeka na nowe niskoemisyjne autobusy i nalicza kary Autosanowi

  ©Tomasz Jefimow

  Już czwarty miesiąc sanocka fabryka spóźnia się z dostawą obiecanych autobusów dla miejskiej komunikacji w Krośnie. We wtorek ma się odbyć spotkanie zarządu Autosanu i władz miasta.
  Krosno czeka na nowe niskoemisyjne autobusy i nalicza kary Autosanowi

  ©Tomasz Jefimow

  Miasto przy wsparciu unijnych funduszy realizuje duży projekt (wart blisko 40 mln zł) unowocześnienia transportu miejskiego i podmiejskiego. Przewiduje on m.in. wymianę ponad połowy autobusów MKS na ekologiczne pojazdy.

  Autosan to jedna z trzech firm, z którymi podpisano umowy na dostawę. Pozostałe wywiązały się z kontraktu. Autosan, który miał dostarczyć 8 niskoemisyjnych autobusów do 1 października, terminu nie dotrzymał.

  Jeszcze w październiku doszło do pierwszego spotkania prezydenta Krosna z ówczesnym prezesem Autosanu. Wcześniej urzędnicy krośnieńskiego magistratu przeprowadzili wizję lokalną w fabryce. Władze Krosna chciały się upewnić, czy sytuacja firmy rokuje na wykonanie zobowiązania.

  Od gwarancji prezesa zależały decyzje, jakie w tej sprawie podejmie miasto. Ostatecznością było rozpisanie nowego przetargu i szukanie innego dostawcy.

  - Dostaliśmy wówczas deklarację dostawy autobusów do połowy lutego przyszłego roku i ta deklaracja została podtrzymana również podczas kolejnego spotkania pod koniec listopada - mówi wiceprezydent Tomasz Soliński.

  Miasto postanowiło odczekać swoje w kolejce i nie rozwiązywać umowy. Autobusy miały docierać do Krosna sukcesywnie, po dwie sztuki. Na razie nie dojechał ani jeden.

  Wiceprezydent zapewnia, że monitoruje sytuację, żeby ocenić ryzyko. Tym bardziej, że w międzyczasie zmienił się zarząd Autosanu.

  7 stycznia prezydent Piotr Przytocki wystąpił do prezesa zarządu Autosanu z pismem, nawiązując do ustaleń spotkań z poprzednim prezesem. Poprosił o potwierdzenie wcześniej deklarowanego terminu dostawy autobusów. Poinformował też o naliczaniu kar umownych.

  - Odpowiedzi pisemnej nie otrzymaliśmy - mówi Tomasz Soliński. - Otrzymaliśmy natomiast telefon ze strony Autosanu, z prośbą o spotkanie. Odbędzie się we wtorek. Na razie nie wiemy, co usłyszymy od nowego prezesa Autosanu. Po tym spotkaniu będziemy mieli jasność, jak wygląda sytuacja, czy podtrzymane będą ustalenia i wielokrotne zapewnienia o dostawie autobusów w lutym.

  Krosno, zgodnie z umową nalicza Autosanowi kary (ok. 4 tys. za każdy dzień opóźnienia w realizacji umowy). Egzekucja ma nastąpić przy rozliczeniu umowy. Niewykluczone jednak, że w tej sprawie strony będą się spierać na drodze sądowej.

  POPULARNE NA NOWINY24:  ZOBACZ TEŻ: Zrekonstruowana Willa Zofia w Rymanowie-Zdroju odzyskała dawny blask

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY