Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno w 3D dostępne w przestrzeni wirtualnej. Powstała nowa ortofotomapa miasta

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krosno dysponuje już nową aplikacją, która daje możliwość niestandardowego przyjrzenia się miastu. Strona krosno.obliview.com dostarcza wielu szczegółowych danych, przydatnych mieszkańcom, urzędnikom, inwestorom i turystom.

Projekt kosztował ok. 230 tysięcy złotych i powstał na zlecenie miasta. Polegał m.in. na wykonaniu cyfrowych fotogrametrycznych zdjęć lotniczych. Jednego dnia sześć kamer zainstalowanych na samolocie zrobiło łącznie 15 tysięcy zdjęć. Równolegle trwała inwentaryzacja blisko 160 kilometrów ulic miasta, podczas której samochód specjalnym zestawem kamer zamontowanym na dachu, wykonał 32 355 panoram.

- To pierwszy taki projekt w Polsce kiedy pozyskano różnego typu dane z pułapu lotniczego i poziomu ulicy w tym samym czasie - opowiada Sławomir Mleczko z firmy MGGP Aero, która realizowała zamówienie.

Jak dodaje, warunki pogodowe były doskonałe, co przełożyło się na wysoką jakość zarówno pozyskanych danych, jak i finalnych opracowań. Efektem prac było wykonanie m.in. ortofotomapy, zdjęć ukośnych prezentujących widok wszystkich fasad budynków i obiektów z czterech głównych kierunków świata, modelu 3D miasta i panoram sferycznych z poziomu ulicy.

Wszystko to jest już dostępne w serwisie krosno.obliview.com.

Dzięki aplikacji oraz jej funkcji porównywania dwóch wybranych ortofotomap, użytkownicy mają możliwość przekonać się jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniło się Krosno. Ponadto każdy ma możliwość wykonania wielu rodzajów pomiarów, np. wysokości obiektu czy powierzchni elewacji.

- Serwis posiada także dodatkowe narzędzia, pozwalają one np. na odczytanie kąta nachylenia dachu, analizę zacienienia danej działki, określenie potencjału solarnego dachów - dodaje Sławomir Mleczko.

Tak szczegółowo zinwentaryzowana przestrzeń daje możliwość poznania przestrzeni miasta w najdrobniejszych szczegółach. Użytkownik ma do dyspozycji pięć perspektyw “z góry” (w tym kilku archiwalnych aż do 2001 roku) które dodatkowo uzupełnione zostały pełnym widokiem 360° “z poziomu ulicy”.

- Mapy będą przydatne nie tylko urzędnikom, architektom czy inwestorom, ale także mieszkańcom, na przykład przy zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego, analizowaniu otoczenia w przypadku zakupu czy wynajmu nieruchomości, oraz turystom planującym odwiedzić miasto - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Podkreśla, że dzięki cyfryzacji usług wydziału geodezji można usprawnić załatwienie wielu spraw, bez zbędnej „papierologii”.

Krosno jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, które zinwentaryzowało swoją przestrzeń w ten sposób. Skorzystało ze wsparcia Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

- To pierwsze przedsięwzięcie, które zrealizowaliśmy w ramach projektu "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy =KROSNO” - mówi wiceprezydent Tomasz Soliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto