MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KROWA plus ŚWINIA plus, czyli 500 zł na krowę i 100 zł na świnię. PiS obiecuje rolnikom dopłaty, Internauci tworzą MEMY [18. 4. 2019 r.]

TK
Reakcja internetu na dopłaty dla rolników: Krowa plus i świnia plus. Zobacz memy w galerii na kolejnych slajdach.
Reakcja internetu na dopłaty dla rolników: Krowa plus i świnia plus. Zobacz memy w galerii na kolejnych slajdach. FB / Anonimowy Internauta / Sekcja Gimnastyczna / Demotywatory / Internet
Krowa plus i świnia plus - tak internauci komentują w memach propozycję, która pojawiła się nieoczekiwanie w czasie konwencji PiS w Kadzidle. Co to znaczy? Jarosław Kaczyński zapowiedział rolnikom dopłaty: 500 zł na krowę, a 100 zł na świnię. Skąd Prawo i Sprawiedliwość weźmie środki na finansowanie programu? Kiedy spodziewać się można dopłat dla rolników? Minister rolnictwa informuje, że jest szanse, że jeszcze w tym roku. Wszystko jednak zależy od Komisji Europejskiej. Obietnica spotkała się z z entuzjastycznym przyjęciem wśród rolników, lecz wkróce została wyśmiana przez internautów, którzy zaczęli tworzyć zabawne memy.

Krowa plus i świnia plus MEMY

Propozycja dopłat dla rolników padła w czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle. Jarosław Kaczyński zapowiedział wówczas dopłaty dla rolników zajmujących się samodzielną produkcją paszy dla zwierząt. Mają otrzymać oni co najmniej:

  • 100 zł na każdą świnię,
  • 500 zł na krowę.

ZOBACZ NAJLEPSZE MEMY NA ZDJĘCIACH
KROWA PLUS, ŚWINIA PLUS

Sprawa wsparcia tych gospodarstw rolnych, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, czyli z własnego chowu, hodowały w oparciu o własną pasze, zapewniały zwierzętom tzw. dobrostan i w zamian za to otrzymywały bardzo poważne wsparcie. - mówił Jarosław Kaczyński.

Wsparcie dla lokalnych producentów żywności ma być możliwe dzięki zwiększeniu udziału Polski w puli środków pochodzących z Unii Europejskiej na rolnictwo. Było 8 procent, wywalczymy, to, że będzie więcej - powiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zwrócił uwagę również na fakt, że środki unijne i ich podział przyprawiają o poczucie "pewnej szczególnej niesprawiedliwości".

Jak zauważył prezes PiS:

  • 80 proc. środków przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym,
  • 20 proc. mniejszym i średnim.

Krowa plus i świnia plus. Dopłaty ze środków UE

Skąd mają pochodzić wspomniane środki? Jak informuje na Twitterze europoseł Zbigniew Kuźmiuk mają to być pieniądze z Unii Europejskiej, pochodzące z II filara wspólnej polityki rolnej i obowiązywać mają od roku 2021, który rozpoczyna kolejną perspektywę finansową UE.

Zgodnie z projektem Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 wysokość budżetu ma wynieść 365 mld euro dla państw członkowskich Unii Europejskiej.

Na dopłaty dla rolników ma zostać przeznaczone 265 mld euro - jednak nie wiadomo jaka część tej kwoty trafi do polskich rolników.

W Kadzidle padła również deklaracja wsparcia wsi ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił, że trudno mniejszym przedsiębiorcom rywalizować z rekinami.

Wiemy dobrze, że trudno jest, żeby wróbelek pływał tak samo sprawnie jak rekin. Nie można wymagać, żeby małe przetwórstwo było tak sprawne jak wielkie korporacje. Dlatego przygotowaliśmy regulację, dzięki której mały przedsiębiorca dostanie do pół miliona złotych dopłaty na różne przedsięwzięcia, żeby mógł konkurować na rynku z większymi przedsiębiorcami - mówił Morawiecki w Kadzidle.

Minister rolnictwa o dopłatach do krów i świń

Kiedy rolnicy otrzymają 500 zł na krowę i 100 zł na świnię? Istnieje szansa, że jeszcze w tym roku, lecz wszystko zależy od tego czy będzie zgoda Komisji Europejskiej. Jordanowski zapewnił, że rząd w tej kwestii jest zdeterminowany.

Według Jordanowskiego najbliższa możliwość wprowadzenia zmian w programie unijnym dot. rozwoju obszarów wiejskich ma być możliwa w czerwcu 2019. Zmiany wówczas dotyczyłyby jeszcze programu na lata 2014-2020.

5 mln euro dla Górnego Śląska i innych regionów górniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24