Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krywe. Wieś w Bieszczadach, której już nie ma. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

IA
Krywe, ta wiś kiedyś tętniła życiem.
Krywe, ta wiś kiedyś tętniła życiem. Mariusz Guzek
Krywe lub też Krywe nad Sanem leży w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska. Całą wieś wysiedlono na Ziemie Zachodnie w maju 1947 r. podczas akcji „Wisła”, a wieś spalono. Zobaczcie, jak dziś wygląda Krywe.

Spis statystyczny z 1921 r. podaje, że w Krywem żyło 472 mieszkańców (74 domostwa). W 1932 roku właściciel majątku Stanisław Kopczyński uzyskał zezwolenie na parcelację gruntów o powierzchni 829,33 ha i do roku 1939 większość z nich sprzedał chłopom.

Majątek Krywe ograniczał się stopniowo do lasów. W sąsiedztwie dworu uruchomiono w 1936 r. tartak parowy. W latach międzywojennych prowadzono w okolicach badania etnograficzne, ich efektem jest książka "Na pograniczu łemkowsko-bojkowskim" (Lwów 1935). W sierpniu 1938 r. odbyła się w Krywem uroczystość 950-lecia chrztu Rusi, w której uczestniczyło ok. 2000 wiernych z powiatów leskiego i turczańskiego. Obok cerkwi postawiono pamiątkowy krzyż.

Oddziały UPS spaliły tartak i zabudowania w Krywem

Po 17 września 1939 r. Krywe znalazło się na granicy Niemiec i ZSRR. Tereny na północ od Sanu znalazły się pod okupacją sowiecką, na południe od Sanu okupantem byli Niemcy. W 1945 roku do Polski wróciła część niemiecka, północny brzeg Sanu odzyskaliśmy dopiero w 1951 r., na mocy umowy między Polską i ZSRR o wymianie terenów przygranicznych. Zabudowania dworskie oraz tartak spalone zostały we wrześniu 1945 r. przez oddział UPA. Wysiedlenia do ZSRR mieszkańcy Krywego przeczekali w okolicznych lasach, dlatego w wyniku obławy wywieziono na Wschód tylko 16 rodzin. Całą wieś wysiedlono na Ziemie Zachodnie dopiero wiosną - w maju 1947 podczas akcji „Wisła”. W kilka godzin zabrano wszystkich ludzi i po ich wyjściu wszystkie zabudowania podpalono. Akcję przeprowadził oddział Ludowego Wojska Polskiego.

Od lat 60. do końca 80. prowadzono tu letni wypas bydła. Jedyni do niedawna mieszkańcy Krywego, dawni pracownicy PGR-u, rodzina Majsterków, mieszkali tu od 1971 r.. W 2011 roku odbył się w ruinach cerkwi ślub Antoniny i Stanisława Majsterków. W 2015 roku Antonina Stanisława Majsterek zdobyła 6. miejsce w okręgu podkarpackim w plebiscycie Rolnik roku, zdobywając 3280 głosów. We wrześniu 2015 r. zginęła w wypadku i została pochowana na tutejszym cmentarzu. Obecnie w Krywem mieszka tylko Stanisław Majsterek.


ZOBACZ TAKŻE: Bieszczady. Bajkowe krajobrazy z lotu ptaka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24