Krzysztof Inglot: Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie...

  Krzysztof Inglot: Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Krzysztof Inglot: Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność

  ©Archiwum

  Rozmowa z Krzysztofem Inglotem, dyrektorem rozwoju rynków w Work Service
  Krzysztof Inglot: Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność

  ©Archiwum

  - Łączenie pracy ze studiowaniem to już nie wybór, a konieczność. Dlaczego?

  - Dlatego, że tylko dzięki temu młodzi zdobędą doświadczenie i kompetencje potrzebne do znalezienia pracy po studiach. Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy jest bardzo trudna. Najliczniejszą grupą bezrobotnych w Polsce stanowią właśnie osoby w wieku 24-35 lat. Wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych wynika między innymi z niedostosowania edukacji do wymagań biznesu.
  Na rynku pojawiają się nowe zawody, które nadal ciężko odnaleźć w ofercie edukacyjnej polskich uczelni. Dlatego zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas nauki jest jednym z kluczowych elementów poprawy sytuacji studentów i absolwentów na rynku pracy.

  - Gdzie studenci powinni szukać tej pracy?

  - Wsparcia w poszukiwaniu pracy można szukać między innymi w akademickich biurach karier. Głównym zadaniem tych organizacji jest właśnie pomoc studentom w wejściu na rynek pracy. Można w nich zaczerpnąć informacji o dostępnych szkoleniach oraz o aktualnych ofertach pracy. Wiele firm szukających pracowników wśród studentów zamieszcza ogłoszenia tylko w takich instytucjach. Dzięki temu osoby młode znajdują oferty przygotowane specjalnie dla nich.

  - Pracodawcy cenią studentów?

  - Tak, szczególnie ich dynamizm, otwartość i kreatywność. Studenci są dużo bardziej mobilni i elastyczni niż doświadczeni pracownicy, których mogą ograniczać na przykład zobowiązania rodzinne. Młode osoby często też przynoszą świeże spojrzenie do firmy, potrafią także wypracować alternatywne rozwiązania. Poza tym zatrudnienie studenta daje pracodawcy wymierne korzyści finansowe, takie jak chociażby opłacony ZUS. Firmy zazwyczaj zawierają z młodą osobą umowę -zlecenie, która nie wymaga wypłacania wynagrodzenia za okres chorobowy ani za urlop, a także nie przewiduje okresu wypowiedzenia. Dotyczy to osób zatrudnianych do 26. roku życia. Takie elastyczne warunki zatrudnienia doceniają zwykle obie strony.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo