Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Tomasz Nowak z Rzeszowa: Zwykle z osób, które rozpoczynają seminarium, święcenia przyjmuje dwie trzecie, a nawet połowa

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Kuba Kluz
W sobotę na Podkarpaciu odbyły się święcenia kapłańskie. W Przemyślu i Rzeszowie święcenia prezbiteriatu przyjęło w sumie 17 diakonów. Rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej ks. Tomasz Nowak mówi, że porównując z liczbami z ostatnich lat, "to dość liczny rocznik. Rok niżej w seminarium duchownym jest sześciu studentów, a dwa lata niżej - pięciu".

Studia w seminariach duchownych, także rzeszowskim, ze względu na powagę powołania i ciężar zdobywanej wiedzy, należą do najcięższych, o czym świadczy to, że nie wszyscy studenci je kończą.

- Zwykle z tych osób, które rozpoczynają seminarium, święcenia przyjmuje dwie trzecie, a nawet połowa. Większość rezygnuje już po pierwszym roku, inni w późniejszych latach. Bywa, że nie jest to decyzja kleryków, ale przełożeni z jakichś powodów podejmują decyzję o przerwaniu przygotowań do święceń - wyjaśnia ks. Tomasz Nowak.

Zaczyna brakować księży

Z ostatnich statystyk wynika, że Polskę centralną i północno-zachodnią w coraz większym stopniu dotyka kryzys powołań, z powodu którego tamtejsi biskupi mają problem z obsadzeniem parafii.

W Polsce południowo-wschodniej, a więc i na Podkarpaciu, nie jest jeszcze tak źle.

- W diecezji rzeszowskiej wszystkie parafie są obsadzone, są proboszczowie i wikariusze, co nie znaczy, że liczba księży jest zadowalająca. W tym roku dla bardziej optymalnego funkcjonowania duszpasterstwa przydałoby się sześciu księży więcej. Za rok, gdy będzie tylko pięciu nowych księży, te braki będą jeszcze większe - mówi ks. Nowak.

Pierwsze święcenia kapłańskie w diecezji rzeszowskiej odbyły się w 1993 r., rok po powstaniu diecezji. Było to 20 księży, którzy przygotowali się do święceń w seminarium w Tarnowie i Przemyślu. Tegoroczne święcenia w katedrze rzeszowskiej były zatem udzielone po raz 30. W początkowych latach istnienia diecezji liczba kleryków przekraczała setkę, obecnie jest ich mniej niż pięćdziesiąt. Jeśli nadal utrzyma się kryzys powołań, to, jak powiedział nam przy innej okazji ks. Tomasz Nowak, struktura parafii diecezji rzeszowskiej w obecnym kształcie będzie musiała ulec zmianie za 20-30 lat.

25 marca przypadało 30-lecie istnienia diecezji rzeszowskiej. Diecezja ta należy do jednych z mniejszych w Polsce - na jej terenie mieszka blisko 530 tys. osób. Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce diecezja rzeszowska jest na drugim miejscu, gdy chodzi o udział wiernych w niedzielnych mszach św.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24