Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgi wieczyste w internecie, ale bez możliwości odpisu

ala [email protected] 17 867-22-33
Po odpis z ksiąg wieczystych nadal trzeba się udać do sądu. Fot. Krystyna Baranowska
Po odpis z ksiąg wieczystych nadal trzeba się udać do sądu. Fot. Krystyna Baranowska
Udostępnienie przez Ministerstwo Sprawiedliwości elektronicznej przeglądarki ksiąg wieczystych poprawi dostęp do informacji o stanie prawnym nieruchomości. Prawdziwym przełomem dla rynku obrotu nieruchomościami będzie dopiero wydawanie elektronicznych odpisów z ksiąg wieczystych. Na to musimy jeszcze poczekać.

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dziś przeglądarkę internetową ksiąg wieczystych prowadzonych w formie elektronicznej. Polacy uzyskali zdalny dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych. Mają możliwość przeglądania zarówno aktualnej, jak i zupełniej treści KW (ze wszystkimi zmianami) po podaniu jej numeru.

Przed kupnem mieszkania lepiej sprawdzić w sądzie

- Trzeba zaznaczyć, że możliwość przeglądania KW nie oznacza możliwości uzyskania drogą elektroniczną odpisu księgi - zauważa Katarzyna Siwek z Home Broker. - Aby uzyskać taki dokument (dla notariusza, dla urzędu skarbowego, dla banku) nadal konieczne jest udanie się do sądu wieczysto-księgowego. Dlatego sam dostęp do treści ksiąg wieczystych może tylko częściowo ułatwić życie kupującym nieruchomość. Teoretycznie można wyobrazić sobie sytuację, w której na kilka minut przed podpisaniem aktu notarialnego kupujący sprawdza drogą elektroniczną czy w księdze nie pojawiła się wzmianka o nowym wniosku. Aby zupełnie wyeliminować ryzyko, konieczna byłaby aktualizacja treści KW dostępnej w internecie w czasie rzeczywistym. Druga sytuacja, w jakiej możliwość przeglądania KW w internecie byłby ułatwieniem to taka, w której przed obejrzeniem mieszkania kupujący sprawdziłby jego stan prawny. W przypadku roszczeń ograniczających prawo właściciela być może uznałby oglądanie mieszkania za stratę czasu.

Jak zauważa Katarzyna Siwek, księgi wieczyste to dokumenty dosyć skomplikowane. Osoby, które po raz pierwszy planują zakup nieruchomości i nigdy wcześniej nie miały do czynienia z KW mogą mieć duży problemem ze zrozumieniem ich treści, a tym samym oceną stanu prawnego nieruchomości. W tym sensie sama możliwość przeglądania może nie wystarczyć, a konieczna będzie konsultacja z ekspertem. Zdalny dostęp do treści KW jest natomiast dużym ułatwieniem w codziennej pracy np. rzeczoznawców majątkowych czy pośredników w obrocie nieruchomościami.

Elektroniczny podpis w 2012?

W Home Broker przyznają, że przełomem w obrocie nieruchomościami powinna okazać się możliwość uzyskiwania drogą elektroniczną odpisów z ksiąg wieczystych, czyli dokumentów sądowych, podobnie, jak możliwość złożenia wniosku o dokonanie zmian w księdze. Ministerstwo planuje ten etap informatyzacji systemu KW na lata 2011-2012. Pozwoli to zaoszczędzić czas związany z koniecznością udawania się do sądu, aczkolwiek część pośredników już dziś uzyskuje takie odpisy dla swoich klientów w ramach świadczonych usług. Dopiero do końca 2013 r. resort planuje zakończenie procesu migracji ksiąg. Nawet wówczas będą się jednak zdarzać sytuacje, w których konieczna będzie wizyta w sądzie, na przykład gdy ktoś będzie kwestionował treść księgi.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24