Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto da pracę, dostanie pieniądze

gkrol
Pod koniec pierwszego kwartału tego roku stopa bezrobocia na Podkarpaciu wyniosła niemal 15 proc. Fundusze Europejskie mogą ten zły wynik zmienić, wspierając rozwój przedsiębiorstw i tworzenie nowych miejsc pracy.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego ponad 10 proc. środków przeznaczonych zostało na regionalny rynek pracy. To w sumie ponad 227 mln euro na promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników.

Dużą grupę bezrobotnych stanowią absolwenci szkół - jeszcze bez zawodowego doświadczenia i umiejętności, ale również osoby pozostające bez pracy przez wiele lat, także bez doświadczenia albo z umiejętnościami już nieprzystającymi do wymagań pracodawców. W programie regionalnym przewidziano pieniądze na staże i szkolenia, by pomóc w zaistnieniu na rynku pracy lub w powrocie do pracy osobom z obu tych grup.

Zwrot koszów dojazdu i bon na zasiedlenie

Środki zostaną przeznaczone na pomoc osobom mieszkającym na wsi, a także bezrobotnym w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy (niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, 50+). To ważna część podkarpackiego RPO, ponieważ województwo należy do regionów, w których poziom bezrobocia utrzymuje się na jednym z najwyższych w kraju. By uczestnicy wsparcia łatwiej mogli znaleźć pracę, w programie regionalnym przewidziano dla nich m.in. poradnictwo zawodowe, staże, szkolenia i praktyki zawodowe u pracodawców, dofinansowanie tworzonego dla nich miejsca pracy, a także wyposażenie stanowiska pracy. Co więcej, osoby, które zdecydują się podjąć pracę w miejscu odległym od ich dotychczasowego domu, będą mogły uzyskać zwrot kosztów dojazdu lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania (tzw. bon na zasiedlenie).

A może własna firma

Są pieniądze także na to, by powstawały nowe firmy. Przedsiębiorczy Kowalski z Podkarpacia może liczyć na dotację albo pożyczkę (na preferencyjnych warunkach) na otwarcie i rozwój działalności gospodarczej, do tego doradztwo i szkolenia, ponieważ "know how" jest równie ważne, jak kapitał.

Barierą, która utrudnia znalezienie pracy, wciąż jest płeć. Kobiety są częściej bezrobotne niż mężczyźni i wiąże się to z macierzyństwem i trudnym powrotem na rynek pracy po urlopie wychowawczym. Problem pomogą rozwiązać nie tylko preferencje dla matek przy dostępie do staży i szkoleń, ale także tworzenie przyzakładowych żłobków i miejsc w przedszkolach.

Aby utrzymać istniejące już miejsca pracy, dodatkowe fundusze na szkolenie swoich pracowników otrzymają także mali i średni przedsiębiorcy. Mając coraz lepiej wykwalifikowaną kadrę, będą mogli wygrywać konkurencję na rynku i rozwijać firmę. Nie zapomniano także o tym, że ludzie często tracą pracę z powodu choroby. Będą zatem programy profilaktyczne i rehabilitacyjne dla mieszkańców regionu, by jak najdłużej mogli pozostawać aktywni zawodowo.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24