Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto stanie w szranki o fotel rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej?

Beata Terczyńska
Prof. Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej
Prof. Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej Krzysztof Kapica
Na politechnice zaskoczenie: w wyborach wystartuje Tadeusz Markowski, były rektor. Na uniwersytecie gotowi są prof. Czopek i prof. Puchalski.

Zarówno na Politechnice Rzeszowskiej, jak i na Uniwersytecie Rzeszowskim kończą się kadencje rektorów. Sprawdziliśmy, kto powalczy o te stanowiska.

Na politechnice zgłaszanie kandydatów na nową kadencję (2016-2020) potrwa od 15 do 24 lutego, ogłoszenie listy startujących - 2 marca, a wybór rektora - 16 marca.

Decyzję o kandydowaniu podjął już Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej w latach 1999-2005. Przedstawił pracownikom uczelni swój plan, w którym mowa m.in. o wsparciu każdego nauczyciela akademickiego w staraniach o awans zawodowy czy o umożliwieniu zatrudniania pracowników naukowo-dydaktycznych na tzw. drugich etatach w innych szkołach wyższych.

„Jest nie do przyjęcia, aby asystenci, adiunkci, wykładowcy czy też profesorowie byli wynagradzani według najniższych stawek dla swoich grup - czytamy w liście otwartym - a sukces zawodowy w postaci doktoratu, habilitacji, a w końcu tytułu naukowego przynosił jedynie symboliczną podwyżkę”.

Prof. Marek Orkisz, aktualny rektor PRz, mówi, że jeśli zgłosi go społeczność akademicka, podejmie decyzję o kandydowaniu. Jaką ma wizję?

- W tej kadencji podjęliśmy już bardzo dużo zagadnień i będziemy chcieli konsekwentnie je finalizować - odpowiada.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim zgłaszanie kandydatów potrwa od 29 lutego do 2 marca, ogłoszenie listy kandydujących ustalono na 7 marca, a wybory rektora - 22 marca. Pisaliśmy, że prof. Aleksander Bobko objął stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, a obowiązki rektora do końca sierpnia pełni prof. Sylwester Czopek. Wczoraj potwierdził nam on, że jeśli będzie wola społeczności akademickiej, będzie kandydował.

- Mogę się poddać takiej ocenie, i niech rozstrzygnie niewidzialna ręka demokracji - mówi prof. Czopek.

Na pytanie, czy będzie kontynuował wizję poprzednika, tłumaczy, że odpowiedź jest prosta.

- Nie ma innej drogi dla rozwoju uczelni jak ta, którą rozpoczęliśmy w tej kadencji. Kontynuacja jest więc jednym z elementów, ale zmiany też będą konieczne - stwierdza.

Czopek zapowiada kontynuację działań mających na celu rozwój kierunku lekarskiego, ale podkreśla, że ważne są wszystkie wydziały uniwersyteckie. - Siłą uniwersytetu jest humanistyka, która musi uzyskać nowy impuls, nowe możliwości działania - zaznacza.

Potwierdzenie udziału w wyborach - także pod warunkiem woli środowiska - otrzymaliśmy wczoraj od prof. Czesława Puchalskiego, prorektora ds. rozwoju UR.

- Wyborcy są najważniejsi i nie można ich zawieść - tłumaczy. - Zwłaszcza że ósmy rok jestem we władzach. Mam poczucie odpowiedzialności i wizję rozwoju uniwersytetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24