Kto zostanie prezydentem Rzeszowa? Zapytaliśmy, kogo mieszkańcy poprą w wyborach samorządowych 2018 [SONDAŻ NOWIN]

redZaktualizowano 
Gdyby wybory samorządowe 2018 odbyły się teraz, zdecydowanym liderem w wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa byłby Tadeusz Ferenc. Urzędującego prezydenta poparłoby 73 procent respondentów. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 19-21 września.

Gdyby wybory odbyły się teraz, zdecydowanym liderem w wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa byłby Tadeusz Ferenc. Urzędującego prezydenta poparłoby 73 procent respondentów. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 19-21 września na reprezentatywnej kwotowo próbie 300 dorosłych mieszkańców Rzeszowa w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę jedynie wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach. W badaniu uwzględniliśmy trzech kandydatów - pozostała dwójka dopiero dwa dni temu ogłosiła decyzję o starcie w wyborach.

O komentarz do wyników sondażu poprosiliśmy politologa Krzysztofa Prendeckiego: Zaskoczenia wynikami sondażu prezydenckiego nie ma i być nie może. W wielu miejscach w Polsce podczas debat przedwyborczych słyszy się, że chcą, żeby było tak jak w Rzeszowie. Albo w Rzeszowie to się udało. Więc startowanie w szranki z urzędującym prezydentem, ojcem sukcesów Rzeszowa w ostatnich latach, to jak „kopanie się z koniem”. Jeśli Rzeszów byłby „czarną dziurą”, tak jak bywa określany Radom, to nic tylko startować. A tu debata może się głównie skupić na tym, którędy poprowadzić nitkę obwodnicy południowej czy też dywagować o futurystycznych pomysłach dotyczących kolejki naziemnej.

Przegrywanie przez kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w swoim bastionie, to dla tej partii „sól w oku”. Tylko co mają zrobić, skoro Tadeusz Ferenc znacznie częściej spotyka się z księżmi i biskupami niż z działaczami SLD?

Według sondażu, prezydent Tadeusz Ferenc zwycięstwo ma w kieszeni, choć KWW Rozwój Rzeszowa nie może sobie pozwolić na spoczynek na laurach. Pamiętamy sytuację w kraju i wypowiedź Adam Michnika, który prorokował, że Bronisław Komorowski przegra wybory tylko, jeśli pijany przejedzie na pasach zakonnicę w ciąży. Przegrana w grodzie Rzecha, byłaby wielką sensacją, a naprawdę sporą niespodzianką byłaby druga tura wyborów.

Z sondażu „Nowin” wynika, że podział na płeć nie odgrywa większego znaczenia w wyborze kandydata. Niewielkie różnice dają się zauważyć, jeśli chodzi o wiek. Kandydat PiS Wojciech Buczak może liczyć na osoby w wieku senioralnym, a przedstawiciel Kukiz’15 Maciej Masłowski w grupie młodych, gniewnych, zbuntowanych ma największy elektorat.

Te wybory - jak wynika z sondażu - wydają się rozstrzygnięte. Ale one są ważne z innego powodu. Kontrkandydaci poszli, mówiąc językiem wyjadaczy politycznych, na tzw. przetarcie. Nie jest wykluczone, że to już ostatnia kadencja włodarza miasta. Więc już za cztery lata rozpocznie się prawdziwa batalia o Rzeszów. PiS będzie za wszelką cenę chciał odzyskać miasto. Tadeusz Ferenc nie wychował sobie następcy, a obecny obóz prezydencki nie ma pomysłu na to, kto mógłby być zwycięskim liderem.

Jest jeszcze jedna kwestia warta poruszenia. W sondażu nie ujęto kolejnych dwóch kandydatów z konserwatywno-liberalnego klanu Janusza Korwin-Mikkego: Łukasza Beltera z Nowej Prawicy i Krzysztofa Kaszuby, popieranego przez partię Wolność. Dlatego też wyniki mogą ulec zmianie, jeśli chodzi o miejsce trzecie. Moim zdaniem, dla obserwatorów interesujące mogą być starcia podczas debat: byłego rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, który w wyborach do Senatu zdobył 18 tysięcy głosów, z bardzo przekonywującym i porywającym publiczność Tadeuszem Ferencem. Kampania troszkę nabierze rumieńców.

***
Polska Press Grupa przeprowadziła sondaż przedwyborczy w największych miastach. W większości ośrodków respondenci deklarują zdecydowane poparcie dla urzędujących włodarzy. Wyjątkiem są Kielce, gdzie w sondażu najwięcej głosów otrzymał znany zawodnik i trener Bogdan Wenta. Wybory samorządowe odbędą 21 października.

Krzysztof Prendecki

politolog
Zaskoczenia wynikami sondażu prezydenckiego nie ma i być nie może. Przegrywanie przez kolejnych kandydatów PiS w swoim bastionie, to dla tej partii „sól w oku”. Tylko co mają zrobić, skoro Tadeusz Ferenc znacznie częściej spotyka się z księżmi i biskupami niż z działaczami SLD?

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Wideo

Materiał oryginalny: Kto zostanie prezydentem Rzeszowa? Zapytaliśmy, kogo mieszkańcy poprą w wyborach samorządowych 2018 [SONDAŻ NOWIN] - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
a
anatol

Wybory do władz miasta w Rzeszowie - 2018. Głosuj na tych, którzy nie zaśmiecają twojej skrzynki pocztowej ulotką, płotu banerem i miejskiej przestrzeni bilbordem, bez względu na to jakie masz sympatie polityczne.

 
zgłoś
G
Gość
W dniu 30.09.2018 o 20:51, Jan napisał:

Prezydent nawet uchodźców i emigrantów islamskich do Rzeszowa przyjmie aby Schetynie się przypodobac.Dla władzy wchodzi w układy z biskupami i nawet meczet jest gotowy wybudować w Rzeszowie bo chce być poprawny politycznie. Ale przez te deklaracje o przyjmowaniu uchodźców stracił bardzo wśród mieszkancow miasta szczególnie młodych. Mlodzi mieszkańcy chcą zmian w ratuszu.

Młodzi chcą widzieć dobre perspektywy do życia w mieście.Im lata,kto to spowoduje,byle dobrze im świat urządzał. Prezydent ma tyle do powiedzenia w sprawie przyjmowania uchodźców,co Żyd w czasie okupacji. Nie ośmieszaj się odgrzewaniem starych kotletów.

zgłoś
G
Gość
W dniu 30.09.2018 o 20:54, Madralinski napisał:

Jaki ty madry jestes i wykształcony - kazdy kto inaczej myśli to nieuk i ograniczony na umysle. Coz polemika z Toba to wyzyny intelektualne do ktorych malo kto moze dosiegnac.Oczywiscie sa szefowie panstw po 80 - jakich ... oczywiscie sa szefami firm ludzie w tym wieku , oczywiście w Watykanie -notabene -dobrze prosperujacym Państwem ktore dziala rynkowo a nie z dotacji przewodnicy duchowi sa w starszym wieku. Oczywiscie jak pisal Robert Burton- Nie ma taluej reguly , ktora by nie dopuszczała wyjątków. Wiec na koniec szanowny gosciu kazdy wiek jest wspanialy i godny szacunku -ale czasami świeże spojrzenie jest bardziej ostre. Pozdrawiam i ..i bez odbioru.

Każdy,kto myśli /i pisze/ inaczej,niż pokazuje życie to nieuk i ograniczony umysłowo typek. Czytaj swój poprzedni wpis.I spadaj na drzewo...pompować liście.Bez odbioru.

zgłoś
M
Madralinski
W dniu 30.09.2018 o 19:33, Gość napisał:

Nieuctwo w połączeniu z ograniczonością rozumu nie jest przypadłością, z której należy się chwalić publicznie. Popatrz po świecie,jak funkcjonują osoby w wieku 80 lat i więcej. W wielu krajach rządzą,wielu fundacjom przewodniczą,w wielu radach nadzorczych szefują. Nawet w Watykanie pełnią wysokie funkcje,od papieża poczynając. Wiek jest zaletą a nie wadą,co potwierdzasz osobiście.Mieszkańcy Rzeszowa doskonale wiedza,komu zawdzięczają pozycję miasta. I dadzą temu dowód 21 października.


Jaki ty madry jestes i wykształcony - kazdy kto inaczej myśli to nieuk i ograniczony na umysle. Coz polemika z Toba to wyzyny intelektualne do ktorych malo kto moze dosiegnac.
Oczywiscie sa szefowie panstw po 80 - jakich ... oczywiscie sa szefami firm ludzie w tym wieku , oczywiście w Watykanie -notabene -dobrze prosperujacym Państwem ktore dziala rynkowo a nie z dotacji przewodnicy duchowi sa w starszym wieku. Oczywiscie jak pisal Robert Burton- Nie ma taluej reguly , ktora by nie dopuszczała wyjątków. Wiec na koniec szanowny gosciu kazdy wiek jest wspanialy i godny szacunku -ale czasami świeże spojrzenie jest bardziej ostre. Pozdrawiam i ..i bez odbioru.
zgłoś
J
Jan

Prezydent nawet uchodźców i emigrantów islamskich do Rzeszowa przyjmie aby Schetynie się przypodobac.Dla władzy wchodzi w układy z biskupami i nawet meczet jest gotowy wybudować w Rzeszowie bo chce być poprawny politycznie. Ale przez te deklaracje o przyjmowaniu uchodźców stracił bardzo wśród mieszkancow miasta szczególnie młodych. Mlodzi mieszkańcy chcą zmian w ratuszu.

zgłoś
G
Gość
W dniu 30.09.2018 o 11:28, Oj... napisał:

Ludzie opamietajcie sie. Popatrzcie na swoich 80 letnich dziadkow i pradziadkow i wyobrazcie sobie ze rzadza w waszych zakladach pracy.....

Nieuctwo w połączeniu z ograniczonością rozumu nie jest przypadłością, z której należy się chwalić publicznie. Popatrz po świecie,jak funkcjonują osoby w wieku 80 lat i więcej. W wielu krajach rządzą,wielu fundacjom przewodniczą,w wielu radach nadzorczych szefują. Nawet w Watykanie pełnią wysokie funkcje,od papieża poczynając. Wiek jest zaletą a nie wadą,co potwierdzasz osobiście.

Mieszkańcy Rzeszowa doskonale wiedza,komu zawdzięczają pozycję miasta. I dadzą temu dowód 21 października.

zgłoś
B
Bogdan

Trzeba zweryfikować i sprawdzić kiedy i czy na wniosek przewodniczącego RM Rzeszowa P. Deca odpowiedzial wojewoda rzeszowski.Jeśli tak a przewodniczący tego nie ujawnia opini publicznej i dziennikarzom, to łamie prawo nie kto inny jak przewodniczący Dec chodzi. manifestuje pod sądami i chyba zakłada koszulki z napisem Konstytucja.A tam pisze o równym traktowaniu obywateli.Na dodatek nie przewodniczący będzie ustalam wynagrodzenie prezydentowi bo to nie są jego kompetencje ani radnych pieniądze.Niech przewodniczący nie będzie stanowił prawa w Rzeszowie bo za nie przestrzeganie może odpowiedzieć nie tylko politycznie.

zgłoś
g
grunwaldzki
W dniu 30.09.2018 o 14:24, LS napisał:

 Bo sprowadzanie do niego imigrantów czego pragnie p. Ferenc i p. Buczak niczego nie naprawi tylko jeszcze pogorszy.

Bajdurzenie o imigrantach i jakimś rzekomym zagrożeniu z ich strony pozostaw swojej niezbyt rozgarniętej rodzinie. W Polsce prawie nie mamy imigrantów a patologia ciągle o nich przypomina i usiłuje straszyć otoczenie. Tak się składa,że Polacy mieszkający w krajach zachodnich,które przyjęły i przyjmują nadal uciekinierów z obszarów objętych konfliktami,wcale nie uciekają przed nimi z powrotem do swojego kraju a wielu tam mieszkających czynnie wspomaga imigrantów.

Ta twoja partia jest tak samo ogłupiona jak ty,dlatego w Rzeszowie nie uzyskacie żadnego poparcia.

zgłoś
L
LS

Panie socjolog Prendecki, z jakiego "klanu JKM" jest p. Łukasz Belter? Wypisuje Pan światło ćmiące banialuki. Skoro chce Pan uchodzić za badacza to naprawdę jest to żenujące. Pan Belter i Nowa Prawica, której jest wiceprezesem nie ma nic wspólnego z p. JKM. A przeprowadzanie badań wyborczych zanim lista kandydatów została zamknięta i wysnuwanie z tego wniosków to nie badania tylko propaganda. A Rzeszów potrzebuje nowego spojrzenia, a więc prezydenta, który przewietrzy zatęchłą biurokrację tak aby młodzi ludzie przede wszystkim przestali z niego wyjeżdżać. Bo sprowadzanie do niego imigrantów czego pragnie p. Ferenc i p. Buczak niczego nie naprawi tylko jeszcze pogorszy.

zgłoś
O
Oj...

Ludzie opamietajcie sie. Popatrzcie na swoich 80 letnich dziadkow i pradziadkow i wyobrazcie sobie ze rzadza w waszych zakladach pracy.....

zgłoś
A
Ada

Rzeszów to taka wiocha, więc nic w tym dziwnego że głosują po raz kolejny na kogoś takiego jak Ferenc

zgłoś
F
Frogerenc

Ferenc = dalsza stolica imitacji.

zgłoś
S
Stan

Jest inna istotną sprawą,czy naczelnik złożył wniosek o emeryturę i czy został zwolniony z Urzędu Miasta bo jest chyba od 2002 r ciągle zatrudniony.Jesli tego nie zrobił to pobiera emeryturę chyba bezprawnie.Podobnie jest z obniżeniem wynagrodzenia zgodnie z uchwała sejmowa.I jeszcze jedna sprawa czy wykorzystał zaległy urlop do 30 września jak każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę.

zgłoś
G
Gość
Ferenc jest jak Putin niezatapialny.. Uważam że Rozwój Rzeszowa ma następcę Ania Skiba..Może kobieta będzie prezydentem... Czas pokaże..[/quote
Weź się człowieku nie kompromituj. Co ona sobą niby reprezentuje? Zapłaciła ci za wpis, czy zęby za darmo pozwala u siebie zrobić. Żałosne, naprawdę.
zgłoś
G
Gość
W dniu 28.09.2018 o 13:50, rzeszowianka napisał:

Młodzi wyjeżdżają z Rzeszowa bo nie ma dla nich pracy. A w Urzędzie Miasta pracują ludzie, którzy dawno powinni cieszyc się emeryturą. Ale oni ciesza się z pobieranej emerytury jak i pobieranych pensji. Podobnie jak obecnie urzędujący prezydent. Ich rodziny też, więc zaplecze spore.


Piłaś coś czy diler jakieś gó.. o ci przyniósł i bredzisz? Aaa... rozumiem, do marszałkowskiego się nie dostałaś... CÓŻ BYWA I TAK.
zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3