Kulminację trzeciej fali zachorowań mamy na Podkarpaciu już za sobą? Wojewoda i szef sanepidu: Wszystko na to wskazuje

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Myślę, że w tej chwili możemy już ze spokojem powiedzieć, iż trzecia fala, która była najtrudniejsza z uwagi na liczbę osób chorych, osiągnęła swój punkt kulminacyjny w czasie świąt - mówi wojewoda Ewa Leniart. - Przygotowujemy już plan odmrożenia łóżek covidowych, aby zajęli je pacjenci z innymi schorzeniami.

- Już trzeci tydzień notujemy systematyczny spadek zakażeń - podczas dzisiejszej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim zwracał uwagę dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - W trzeciej fali notowaliśmy tygodniowo ponad 8 tys. zakażeń. Potem ta liczba malała, a 18 kwietnia zakończyliśmy tydzień na 4,3 tys. zakażeń. Chcielibyśmy, aby ten spadający trend się utrzymał.

W szczycie trzeciej fali było dziennie nawet ponad 2,1 tys. hospitalizacji. Tygodniowa liczba zgonów sięgała ok. 250.

- Był to ogromny wysyłek dla całej służby zdrowia, ale niewątpliwe sprostaliśmy wyzwaniu, bo przy podkarpackich szpitalach nie było kolejek karetek oczekujących na przyjęcie pacjentów - zwraca uwagę wojewoda.

W poniedziałek na 2578 łóżek covidowych w regionie zajętych było 1771. Na 259 respiratorów - 208.

MSWiA nadal szpitalem covidowym

Na pytanie, czy rzeszowski szpital MSWiA nadal pozostanie covidowym, wojewoda powiedziała, że jeszcze w tej chwili tak, bo w starej części przebywa ponad 40 pacjentów z Covid-19, ale przygotowuje już plan odmrożenia łóżek tak, by zajęły je osoby z innymi schorzeniami.

- Ale pamiętajmy, że ciągle jeszcze ponad 1640 pacjentów leczy się w podkarpackich szpitalach z powodu covid. Średni czas hospitalizacji sięga od 10 do 12 dni.

Kotrolerzy NIK nie znaleźli uchybień

Ewa Leniart pochwaliła się wynikami przeprowadzonej w ostatnich 4 miesiącach kontroli NIK. Jak zaznaczyła, dogłębnej, bo kontrolerzy oczekiwali odpowiedzi na szereg pytań dotyczących tego jak województwo i wojewoda radzą sobie w obliczu pandemii pod wieloma względami, m.in. w zakresie koordynacji systemu szpitalnego i służb, opieki medycznej, zaopatrzenia w sprzęt, środki ochrony osobistej.

- Kontrola zakończyła się wynikiem bardzo dobrym. Bez uchybień - mówiła.

Jak zaznaczyła, wszelkie działania były podejmowane adekwatnie do potrzeb dynamicznie zmieniającej się sytuacji pandemicznej.

– Angażowaliśmy i przygotowywaliśmy szpitale podkarpackie do zaopiekowania się pacjentami z COVID-19, jak również zaangażowaliśmy działania służb wojskowych, PSP, Policji w przeciwdziałanie procesowi rozprzestrzeniania się koronawirusa. To wszystko wymagało dużych środków finansowych. Podmioty lecznicze zostały wsparte finansowo z budżetu państwa na przede wszystkim przygotowania w zakresie organizacji opieki nad pacjentami zakaźnymi, jak również m. in. wsparcie w zakresie przebudowy instalacji tlenowych.

Z Rządowej Agencja Rezerw Strategicznych (wcześniej Agencji Rezerw Materiałowych do naszego województwa trafiło 160 respiratorów, 265 kardiomonitorów, prawie 500 pomp infuzyjnych, 139 urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenowej oraz środki ochrony indywidualnej tj. kombinezony, maseczki, rękawiczki w znacznych liczbach.

Jakub Dzik, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zaznaczył, że liczba połączeń na dyspozytornię medyczną w okresie od 1 marca do 18 kwietnia 2021 roku wyniosła 45 tys., a w okresie z przed pandemii w analogicznym czasie w roku 2019 wynosiła 12 tys. Liczba wyjazdów karetek wzrosła natomiast z ponad 7 tys. do ponad 21 tys.

Wojewoda o sprawie Medyka

A co z inną kontrolą, czyli w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie, który ostatnio był głównym tematem niektórych ogólnopolskich mediów?

- Wiem, że swoje działania zakończyła WSSE w Rzeszowie. Była to kontrola w zakresie prawidłowości szczepień. Natomiast drugą, dotyczącą narodowego programu szczepień, prowadzi specjalny pion kontrolny NFZ. Nie znam jeszcze wyników kontroli ani terminów, kiedy będą podane do publicznej wiadomości.

Co oznaczałoby wycofanie się Medyka z Narodowego Programu Szczepień, bo taką ewentualność zapowiedział?

- Nie należy podejmować szybkich, emocjonalnych, pochopnych decyzji - uważa wojewoda. - Poczekajmy na wyniki kontroli.

Ale jak słyszymy, wojewoda przygotowała plan awaryjny, gdyby nie udało się otworzyć w Rzeszowie zapowiadanego przez Medyka masowego punktu szczepień na hali Podpromie i gdyby wycofał się się w ogóle ze szczepień przeciw Covid-19. Dziś rano odbyła się vdeokonferencja władz regionu z udziałem Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ewawracaj do IPN nie ma tu kogo du-czyć

G
Gość

Władza wymyśli za chwilę czwartą falę. Nie ma się co przejmować.

Dodaj ogłoszenie