Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kup mieszkanie, bo zapłacisz haracz

Sylwia Śmigiel
Bogumił Makara, członek Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej:- Do tej pory nie było mnie stać na wykup mieszkania. Taka okazja nadarzyła się dopiero po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. Przecież każdy chce mieć coś swojego, a zwłaszcza mieszkanie.
Bogumił Makara, członek Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej:- Do tej pory nie było mnie stać na wykup mieszkania. Taka okazja nadarzyła się dopiero po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. Przecież każdy chce mieć coś swojego, a zwłaszcza mieszkanie. DARIUSZ DELMANOWICZ
Popłoch w spółdzielniach. Lokatorzy spieszą się z wykupem mieszkań za przysłowiową złotówkę.

Obawiają się, że jeżeli nie zdążą przed końcem tego roku, w przyszłym będą musieli zapłacić państwu za to kilka tys. zł podatku.

Od 31 lipca w całym kraju ponad 900 tys. lokatorów mieszkań spółdzielczych może na niewielkie pieniądze wykupić swoje "m". Na Podkarpaciu około 50 tys. osób, najwięcej w Rzeszowie - ok. 6 tys.

Zwlekanie może się źle skończyć

Jest pewne, że tylko do końca roku będzie można wykupić lokale za grosze. Od nowego roku może zostać wprowadzony na nie podatek VAT.

- Wynika to z przepisów. Do 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę zerową na przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowe. Co będzie w nowym roku jeszcze nie wiadomo - stwierdza Marta Samelczak z Krajowej Informacji Podatkowej.

Podatku jeszcze nie ustalono

Żeby wykupić mieszkanie za grosze trzeba złożyć wniosek w spółdzielni. Na jego rozpatrzenie ma ona trzy miesiące. Lokator musi uregulować zadłużenie "m" np. czynsz. Musi też wpłacić do banku pieniądze za wykup mieszkania (o wysokości kwoty poinformuje go spółdzielnia). Kolejny krok to podpisanie u notariusza umowy o przeniesieniu własności i założenie księgi wieczystej. Za to musi zapłacić lokator. Koszt to, co najmniej 500 zł.

Projekt dotyczący podatku VAT na mieszkania leży w ministerstwie finansów. Jeszcze nie wiadomo, jak wysoki miałby on być.

Niektórzy prezesi spółdzielni obawiają się, że VAT zostanie naliczony od rzeczywistej wartości rynkowej lokalu. A to może oznaczać dla przeciętnego Kowalskiego konieczności wyłożenia nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego szefowie spółdzielni radzą załatwić sprawę wykupu "m" jeszcze w tym roku.

Prawie wszyscy złożyli podania

Lokatorzy nie czekają z wnioskami.

- Obawiają się, że korzystne dla nich przepisy o wykupie mieszkań zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Kazimierz Bajowski, prezes spółdzielni Nowe Miasto w Rzeszowie. Wnioski złożyło już 400 z ok.530 uprawnionych osób.

W Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zrobiło to 1800 z 2,5 mieszkańców. W Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszkania może wykupić ok. 1500 lokatorów.

- Prawie wszyscy już złożyli wnioski. Nawet ci, którzy mają długi. Boją się, że za jakiś czas nie będą już mogli tego zrobić - wyjaśnia Zbigniew Kurosz, prezes spółdzielni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24