Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy elektryczne hulajnogi, ale nie mamy pojęcia jak jeździć i parkować

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
123RF
Z drogi śledzie, bo król chodnika na hulajnodze jedzie. A w zasadzie gna – takie obrazki zna każdy z nas. I irytuje się, że ludzie pędzą za szybko, nie zważając w ogóle na pieszych a nierzadko rzucają później te hulajnogi, gdzie popadnie. Przypominamy zatem jakie są przepisy, co wolno użytkownikom a co jest absolutnie zabronione. Po to, aby zarówno korzystający z hulajnogi, jak i pieszy był bezpieczny.

Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przyznaje, że hulajnoga to coraz częstszy widok na naszych ulicach i na pewno jest to środek, który ułatwia poruszanie się i szybsze dotarcie do danego miejsca. I jest to też rozwiązanie ekologiczne. Ale! Niestety wraz z większą liczbą tychże pojazdów wcale nie idzie wiedza, jak z hulajnóg właściwie korzystać a przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego też przypomina, że hulajnogami można się poruszać wyłącznie drogami dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerzystów. A co z jezdnią? Można jeździć hulajnogą, ale tylko na tym odcinku, gdzie ruch pojazdów odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h (o czym informuje znak) oraz brakuje tam drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

- Na chodniku i drodze dla pieszych prędkość jadącego na hulajnodze elektrycznej ma być zbliżona do tej, jaką porusza się pieszy, a ta z reguły waha się między pięcioma a sześcioma kilometrami, choć wiadomo, że starsze osoby idą wolniej i trzeba się do tego dostosować - zaznacza Paweł Grześ z KWP w Rzeszowie.

W ogóle dopuszczalna prędkość jazdy na hulajnodze, według aktualnych od 20 maja przepisów to 20 km/h. O ile nie ma w pobliżu spacerowiczów.

Lista tego, czego nie wolno tzw. hulajnogistom jest długa i zaczyna się oczywiście od tego, co dotyczy każdego kierowcy. A to zakaz wsiadania za kierownicę po wcześniejszym piciu alkoholu czy też zażyciu środka działającego podobnie. Hulajnogą nie wolno ciągnąć czy holować innego pojazdu, ani też przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach także jest zabroniona. Jak i łapanie się w trakcie jazdy innych samochodów. Powinno się jechać jeden za drugim a nie obok siebie.

Policjanci uczulają na niezwykle istotną kwestię, która trzeba sobie „wbić” do głowy. Otóż na chodniku oraz drodze dla pieszych jest obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania mu ruchu. W praktyce, bywa z tym niestety bardzo różnie.

- Obserwuję niektórych ludzi, którzy suną na hulajnogach jakby byli na tym chodniku, alejce, dróżce najważniejsi. Często śpieszy im się dlatego, że chcą jak najszybciej dostać się z punktu A do punktu B i w ten sposób nie płacić w ogóle lub też więcej pieniędzy za wypożyczenie – obserwuje pani Anna z Rzeszowa. – Ile razy taka osoba otarła się o mnie albo musiałam wręcz uskoczyć na bok, by mnie nie staranowała.

A co z postojem? Bo w jednym miejscu widzimy pięknie ustawione hulajnogi z boku, jedna za drugą, a w innym miejscu rzucone byle jak, bywa, że i taranujące w ten sposób chodnik. Otóż hulajnogi można parkować na chodniku. Albo w miejscu do tego przeznaczonym, a gdy takowego brak zasada jest taka, by hulajnogę postawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Oczywiście pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.

  • Hulajnoga elektryczna to pojazd przeznaczony dla osób powyżej 10 roku życia.
  • W przypadku młodzieży w przedziale 10 – 18 lat wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T.
  • Powyżej 18 lat – każdy może korzystać i nie trzeba mieć uprawnień.
  • Dzieci poniżej 10 roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Lekarze obserwują, że najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych, które niestety kończą się także poważnymi urazami, złamaniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24