Kwalifikacje IO: Pierwsza porażka Polaków

Paweł Hochstim z Tokio
FIVB
Polscy siatkarze przegrali w meczu kwalifikacji olimpijskich w Tokio z Iranem 1:3. Wynik dla biało-czerwonych nie miał żadnego znaczenia, bo już wcześniej zapewnili sobie grę w Rio de Janeiro.

– Zamierzam dać szansę zmiennikom – zapowiadał przed meczem z Iranem trener Stephane Antiga, ale trudno było się spodziewać, że wymieni niemal cały skład. Po raz pierwszy w Tokio na boisko weszli Piotr Nowakowski i Piotr Gacek, a pierwszy raz w wyjściowym zestawieniu znaleźli się Fabian Drzyzga, Dawid Konarski i Artur Szalpuk.

Zmieniona kompletnie drużyna bardzo dobrze rozpoczęła mecz z Iranem, który do zapewnienia sobie awansu potrzebował jednej wygranej, bo od prowadzenia 7:4. Niestety, do pierwszej przerwy technicznej biało-czerwoni nie zdobyli już punktu, a zaraz później powiększyli stratę. Irańczycy umiejętnie grali blokiem, a do tego bardzo skutecznie w obronie. Z kolei Polacy popełniali wiele błędów – w pierwszym secie aż dwanaście – co nie mogło się dobrze skończyć.

Mimo porażki także w drugim secie Antiga nie zdecydował się na zmiany, co zresztą można zrozumieć, bo przecież zapowiadał, że „od następnego meczu zaczyna się misja Rio”, więc chciał przyjrzeć się zawodnikom, którzy najczęściej spędzają czas wśród rezerwowych. Z pewnością ten mecz wykorzysta również do przygotowania do igrzysk, bo jak wiadomo, na razie nieoficjalnie, z Iranem Polacy zmierzą się w jednej grupie podczas igrzysk.

Polacy już w tym turnieju pokazali, że potrafią przedłużać rywalizację, gdy przegrywają 0:2. I właśnie w trzecim, zaciętym, secie złamali opór Irańczyków. Wynik długo oscylował wokół remisu, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Wreszcie w końcówce wykorzystali dobre ustawienie i skuteczność nowego przyjmującego PGE Skry Bełchatów Artura Szalpuka. Trener Iranu Raul Lozano denerwował się na swoich graczy, dwukrotnie brał czas, ale rezultatu to żadnego nie dało.

Polski zespół źle rozpoczął czwartego seta – Irańczycy prowadzili 4:0, a na pierwszej przerwie technicznej 8:3. Biało-czerwoni konsekwentnie odrabiali straty, aż wreszcie doprowadzili do remisu 18:18 po ataku Rafała Buszka, a później wykorzystali błąd Irańczyków i po raz pierwszy w tej partii prowadzili. Niestety, trzy punkty z rzędu dały przewagę Irańczykom, którzy mieli dwie piłki meczowe. Polacy je jednak obronili i doprowadzili do gry na przewagi. Były setbole dla Polaków, były meczbole dla Irańczyków. Ostatecznie jednak rywale zwyciężyli 34:32.

Na kolejkę przed zakończeniem rywalizacji w Tokio znane są już trzy drużyny, które zapewniły sobie kwalifikację olimpijską – Polska, Francja i Iran. Czwarty zespół – Kanada, Australia lub Chiny – poznamy w niedzielę.

Polska – Iran 1:3 (20:25, 18:25, 25:20, 32:34)
Polska
: Drzyzga, Buszek, Bieniek, Konarski, Szalpuk, Nowakowski, Gacek (libero) oraz Kurek, Łomacz, Możdżonek, Kubiak. Trener: Stephane Antiga.
Iran: Marouflakrani, Ebadipour, Gholami, Mahmoudi, Ghaemi, Mousavi, Marandi (libero) oraz Tashakori, Mahdavi, Mirzajanpour, Zarini. Trener: Raul Lozano.

Materiał oryginalny: Kwalifikacje IO: Pierwsza porażka Polaków - Dziennik Łódzki