Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty dla ubogich i na ratowanie nagrobków na Podkarpaciu. Sprawdź kiedy, gdzie i godziny

Beata Terczyńska, Patrycja Pięciak
Beata Terczyńska
Kilkuset wolontariuszy Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta będzie w tym roku kwestować na około 50 cmentarzach. Cel zbiórki to m.in. pomoc najuboższym i bezdomnym. Prowadzona będzie też zbiórka datków na ratowanie pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Datki będą zbierane tez na nekropoliach w regionie.

Kwesta Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zaplanowana jest w tym roku aż na około 50 cmentarzach. Poza rzeszowskimi m.in. w Jaśle, Czudcu, Sokołowie, Sędziszowie, Kolbuszowej. Przed rokiem zbiórka odbywała się na 36 nekropoliach. Na większości prowadzona będzie 1 listopada, ale na niektórych 2 listopada.

- W Rzeszowie na cmentarzach Wilkowyja i Pobitno kwesta rozpocznie się około godziny 7.30 i potrwa do 18.30. Natomiast na wszystkich ościennych, od ok. godz. 7-8 do popołudnia - mówi Aleksander Zacios, prezes Stowarzyszenia. - W zbiórce pomoże nam 400, może nawet 500 młodych ludzi ze szkolnych kół Caritas. Druga grupa to wszyscy nasi pracownicy z różnych schronisk. Trzecia - nasi podopieczni. Przyjdzie też nas wesprzeć wiele osób publicznych, którym bardzo dziękujemy.

Przed rokiem udało się zebrać prawie 140 tys. zł.
- Liczymy, że i w tym roku ludzie będą równie hojni - dodaje prezes Zacios. - Potrzeby mamy duże. Część z zebranej sumy przeznaczona będzie na spłatę pożyczki, którą Stowarzyszenie zaciągnęło na budowę Centrum Integracji Społecznej. Reszta na bieżącą działalność.

XVI kwestę na rzecz ratowania pomników nagrobnych organizuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło w Rzeszowie.

- Będziemy kwestowali 1 listopada na Starym Cmentarzu, Pobitno oraz Wilkowyja, w godzinach od 9 do 17 - mówi Wiktoria Helwin, wiceprezes Stowarzyszenia.

Wśród wolontariuszy będą uczniowie I i II LO oraz ZS nr 2 w Rzeszowie. Przed rokiem odwiedzający groby wrzucili do puszek ok. 13 tys. zł. Część datków przeznaczona została na pamiątkową tablicę z brązu na „Murze Pamięci” nekropolii. Jest poświęcona Szczęsnemu Morawskiemu, autorowi pierwszej rzeszowskiej powieści historycznej „Pobitna pod Rzeszowem. Powieść prawdziwa z czasów Konfederacji Barskiej z roku 1769”. Reszta połączona z tegoroczną zbiórką przeznaczona będzie na odnowę nagrobków, m.in. 4-osobowego grobu rodziny Dundaczków w VI kwaterze. Chcemy też wykonać prace przy 4 nagrobkach urzędników austriackich przy głównej alei.

Stary Cmentarz to zapis historii miasta z lat 1792 - 1909, miejsce spoczynku ponad 40 tys. mieszkańców. Spoczywają tu m.in. Wiktor Adam Zbyszewski h. Topór - dr praw, adwokat krajowy, Józef Barzycki - lekarz powiatowy, Ambrozy Towarnicki, dr medycyny, Alfons Roderyk Als - dr praw, adwokat, Józef Łukasiewicz - ojciec Ignacego, wynalazcy lampy naftowej.

Kwesty w regionie:

PRZEMYŚL
KTO ORGANIZUJE: Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu
KIEDY: 1-2/11/2018 w godzinach 9-17
GDZIE: Cmentarze przemyskie, Bircza, Krzywcza, Żurawica
CEL: Ratowanie zabytków przemyskich cmentarzy; zabytki w danej nekropolii
KTO ZBIERA: wolontariusze – posłowie, radni, dziennikarze, członkowie organizacji i fundacji, harcerze, uczniowie szkół

KROSNO
KTO ORGANIZUJE: Towarzystwo im. Św. Brata Alberta o. Krosno
KIEDY: 1/11/2018 w godzinach 9-17/18
GDZIE: cmentarz przy ul. Wyszyńskiego, Polanka, Tereszówka
CEL: na potrzeby kuchni dla ubogich i schroniska dla bezdomnych
KTO ZBIERA: wolontariusze ze szkół, radni miasta, pracownicy

TARNOBRZEG
KTO ORGANIZUJE: Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, parafia św. Marii Magdaleny w Miechcinie, Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie; przy pomocy Domu Kultury w Tarnobrzegu
KIEDY: 1/11/2018 w godzinach 8:30-16; 2/11/2018 o godz 17 odbędzie się widowisko-podziękowanie dla wspierających kwestę organizowane przez Dom Kultury, podczas którego wystąpi chór ze Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Piaski w Tarnobrzegu
GDZIE: Cmentarz parafialny Tarnobrzeg, cmentarz parafialny Miechocin, cmentarz wojenny w Tarnobrzegu
CEL: renowacja zabytków na cmentarzu
KTO ZBIERA: wolontariusze – osoby dorosłe, ponadto 1/11 na cmentarzu wojskowym w godzinach 12-16 kwestować będzie Związek Strzelecki „Strzelec”

STALOWA WOLA
KTO ORGANIZUJE: Fundacja „Przywróćmy Pamięć”
KIEDY: 31/10, 1/11 w godzinach 8-16
GDZIE: Cmentarz komunalny i parafialny w Stalowej Woli
CEL: Renowacja zabytkowego cmentarza w Rozwadowie; w 2017 roku udało się zebrać około 12 tysięcy złotych, pieniądze zostały przeznaczone na odrestaurowanie dwóch nagrobków z końca XIX i początku XX wieku
KTO ZBIERA: wolontariusze, harcerze ZHR, ZHP, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oddział Stalowa Wola, członkowie klubu sportowego „Sokół’ Stalowa Wola

SANOK

KTO ORGANIZUJE: Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami
KIEDY: 1/11, 2/11 w godzinach 8-16
GDZIE: Cmentarz Centralny w Sanoku
CEL: remont nagrobka księdza Bronisława Stasickiego, dziekana, proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, zmarłego w 1908 roku, nie tylko duchownego (kanonik honorowy kapituły przemyskiej), ale i działacza społecznego; za jego kadencji zbudowano dwie wieże przykościelne, a także zegar i dzwony
KTO ZBIERA: 1/11 członkowie Stowarzyszenia, 2/11 członkowie Stowarzyszenia oraz harcerze z sanockiego hufca

WIDEO: Flesz. Wszystkich Świętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24