Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty w Rzeszowie i okolicach. Prosimy wszystkich o wsparcie

Beata Terczyńska
Wiesław Walat: - Stary Cmentarz w Rzeszowie to swoista galeria pod gołym niebem. Można tu znaleźć nagrobki znanych rzeźbiarzy z pracowni krakowskich, rzeszowskich i lwowskich.
Wiesław Walat: - Stary Cmentarz w Rzeszowie to swoista galeria pod gołym niebem. Można tu znaleźć nagrobki znanych rzeźbiarzy z pracowni krakowskich, rzeszowskich i lwowskich. Krzysztof Łokaj
Datki zbierane będą m.in. na pomoc ubogim i potrzebującym oraz renowację zabytkowych nagrobków.

Wolontariusze Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta - młodzież ze szkolnych kół Caritasu, podopieczni schronisk i zaproszeni goście - będą kwestować z puszkami na ponad 40 cmentarzach w regionie.

- Będziemy m.in. w Rzeszowie, Tyczynie, Sokołowie, Sędziszowie, Czudcu, Strzyżowie - mówi Aleksander Zacios, prezes towarzystwa.

Po raz pierwszy wolontariusze staną na nekropoliach w Ropczycach (poniedziałek), Bieczu (niedziela) i Jaśle (sobota). Na rzeszowskich cmentarzach Pobitno i Wilkowyja kwesta zaplanowana jest na sobotę, niedzielę i poniedziałek, od ok. 7.30 do ok. 18.30.

- Przed rokiem udało się nam uzbierać niemal 120 tys. zł. Teraz liczymy na podobny wynik dzięki dobrym sercom ofiarodawców - mówi Aleksander Zacios. Przy okazji dziękuje rolnikom z regionu, którzy wsparli tegoroczną akcję „Ziemiopłody” i ofiarowali 21 ton ziemniaków.

Pieniądze są potrzebne m.in. na spłatę kredytu, dzięki któremu wybudowano Centrum Integracji Społecznej, na organizację mikołajek dla dzieci, na bieżącą działalność i opiekę nad bezdomnymi i najbardziej potrzebującymi.

Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło w Rzeszowie organizuje kwestę tylko w niedzielę, od 9 do 17. Zbiórka będzie na Starym Cmentarzu, Wilkowyi i Pobitnie. Pomoże młodzież z I i II LO, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie i dziennikarze Nowin. Przed rokiem do puszek na renowację zabytkowych nagrobków trafiło ponad 14 tys. zł. Dzięki nim udało się odnowić grobowce rodzinne Bujniewiczów i Czechnickich. Na co przeznaczone zostaną tegoroczne datki?

- Każdego roku na wiosnę ustalamy, co po zimie zostało najbardziej zrujnowane przez pogodę i czas - wyjaśnia Wiesław Walat, prezes stowarzyszenia. - Teraz wyznaczyliśmy już grób, który wymaga pilnego remontu.

Spoczywa w nim Maria Adamczik, zmarła w 1896 r.

- Bardzo ciekawy ornament jest na tym zapadającym się już nagrobku z piaskowca - pokazuje zarys czaszki i skrzyżowanych piszczeli (jako symbol śmierci) oraz motywy roślinne po bokach. - Całość wymaga interwencji konserwatora. Podbudowa jest połamana. Trzeba to odbudować, wyrównać, wyczyścić z mchu, sprawić też, by ta wspaniała kuta galeria stała się czytelna - opisuje.

Pilnych prac na Starym Cmentarzu (będącym zapisem historii miasta z lat 1792-1909) wymaga jeszcze kilkadziesiąt innych nagrobków. Wiesław Walat zwraca uwagę, że Stary Cmentarz to swoista galeria pod gołym niebem. Można tu znaleźć nagrobki znanych rzeźbiarzy z pracowni krakowskich, lwowskich i rzeszowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24