Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietna łąka na skrzyżowaniu przy obwodnicy w Krośnie. To lepsze rozwiązanie i zdrowsze niż zwykły trawnik

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W rejonie skrzyżowania ulic Grodzkiej i Podkarpackiej w Krośnie wysiano mieszankę wielobarwnych roślin jednorocznych i wieloletnich. Teraz to miejsce zdobi kwietna łąka

Kwietna łąka to inicjatywa magistratu. Ich zakładanie to obecnie popularny trend w tworzeniu zieleni miejskiej. Pachnące, kolorowe poletko przy przebiegającym przez Krosno odcinku drogi krajowej nr 28, na razie ma niewielką powierzchnię: 30 metrów kwadratowych.

- Czekamy na opinię mieszkańców. Jeśli kwietna łąka się spodoba pomyślimy o innych lokalizacjach

– mówi Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta.

Jak tłumaczy - takie łąki nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom.

Istotnym walorem łąk w mieście jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne. Wystarczy je kosić dwa-trzy razy w roku, żeby uzyskać efektowny wygląd.

Kwietne łąki zdobywają sobie w Polsce coraz większą popularność. Na oficjalnej stronie miasta można przeczytać, że jest to pierwsza taka inicjatywa w Krośnie. Nie jest to jednak prawda.

Już w 2005 roku Krosno miało swoją kwietną łąkę. Zaprojektował ją na zlecenie magistratu dr Łukasz Łuczaj, znany botanik pochodzący z Krosna. Przygotował specjalną mieszankę nasion ginących roślin polnych i wysiał je na rondzie w centrum Krosna, u zbiegu ulic Niepodległości, Bursaki i Legionów.



W środku ronda zakwitły maki, rumiany, chabry, bławatki, kąkole, wyka, maruna. Użycie gatunków polnych i łąkowych do dekoracji rond i pasów drogowych już wiele lat temu było modne w Anglii. Krośnieńskie rondo było pierwszym w Polsce zagospodarowanym w taki sposób, jednak kilkanaście lat temu pomysł nie zdobył akceptacji. Niektórzy uważali, że chwasty są wątpliwą ozdobą skrzyżowania.

Kwietna łąka na rondzie Niezapominajki przetrwała tylko rok. Potem magistrat nie kontynuował już tej idei. Łąkową roślinność zastąpiła trawa i iglaki.



ZOBACZ TEŻ: Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24