Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączenie różnych odnawialnych źródeł energii przynosi wiele korzyści

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Łącznie różnych odnawialnych źródeł energii przynosi wiele korzyści.
Łącznie różnych odnawialnych źródeł energii przynosi wiele korzyści. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Bez energii nie będzie rozwoju ludzkości, a i jej istnienie, przynajmniej w takiej formie, jak obecnie, wobec braku energii stanęłoby pod znakiem zapytania.

Wszystko wskazuje też na to, że w coraz większym stopniu ludzie będą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Tradycyjnie, kopalne wyczerpują się z roku na rok, a ponadto ich stosowanie wiąże się z coraz większą degradacją środowiska naturalnego.
Praktyka pokazuje, że nie ma jednego odnawialnego źródła energii, które byłoby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na energię. Głównie z powodu odmiennych warunków klimatycznych, pogodowych występujących w różnych porach roku. Ponadto obecnie OZE są w mniejszym lub większym stopniu uzupełnieniem energii pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł.

Korzystne jest łączenie różnych źródeł energii

Najlepszym rozwiązaniem jest łącznie miksu różnych odnawialnych źródeł energii, zwane też hybrydowymi systemami energetycznymi. Ma ono na celu zwiększenie wydajności i stabilności systemu oraz zmniejszenie kosztów. Oprócz paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, które są najczęściej łączone, istnieją inne źródła energii, takie jak turbiny wodne, biogaz czy biomasa, które również można wykorzystać w hybrydowym systemie energetycznym.

Przy projektowaniu systemu hybrydowego należy uwzględnić wiele czynników, takich jak warunki geograficzne i klimatyczne, charakterystyka zużycia energii, koszty związane z budową i eksploatacją, a także dostępność i wydajność poszczególnych źródeł energii.

Systemy hybrydowe zwykle wymagają zastosowania magazynów energii, aby zapewnić stałe zasilanie energią w czasie, gdy nie jest ona produkowana. W przypadku paneli fotowoltaicznych i wiatraków wiatrowych, energię można magazynować w bateriach, zbiornikach wody lub w postaci gazu. W przypadku turbin wodnych lub turbin wiatrowych na morzu, energię można magazynować w postaci ciężaru pod wodą lub w zbiornikach z wodą morską.

Oprócz magazynowania energii, hybrydowe systemy energetyczne wymagają także precyzyjnej regulacji i sterowania. W celu optymalizacji wykorzystania energii, systemy te wykorzystują zaawansowane systemy monitorowania i kontroli, takie jak systemy automatyki budynkowej. Dzięki nim możliwe jest m.in. precyzyjne zarządzanie produkcją i dystrybucją energii w systemie, a także minimalizowanie strat energii.

Hybrydowe systemy energetyczne zyskują na popularności ze względu na swoją efektywność i korzyści ekonomiczne. Dzięki łączeniu różnych odnawialnych źródeł energii, możliwe jest uzyskanie stałego i stabilnego zasilania energią elektryczną, co pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii i zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją systemu.

Odnawialne źródła razem z konwencjonalnymi

Powszechne jest również łącznie odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi. Jest ono często stosowane w celu zwiększenia wydajności i elastyczności systemów energetycznych oraz zmniejszenia negatywnych skutków dla środowiska.

Jednym z przykładów łączenia odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi jest wykorzystanie elektrowni wodnych jako uzupełnienia dla źródeł energii wiatrowych i słonecznych. Elektrownie wodne są w stanie dostarczać energię elektryczną z wyższą niezawodnością i stabilnością niż źródła energii wiatrowych i słonecznych, a także mogą magazynować energię, co pozwala na dostarczanie energii w czasie niedostępności źródeł odnawialnych.

Innym przykładem łączenia odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi jest wykorzystanie gazowych elektrowni kogeneracyjnych, które jednocześnie wytwarzają ciepło i energię elektryczną. Elektrownie te mogą być zasilane biomasą, co pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych gazów i zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych.

Istnieją również projekty, w których łączone są odnawialne źródła energii z elektrowniami jądrowymi. Na przykład w Japonii elektrownia jądrowa została zintegrowana z systemem wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe. Takie rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie wydajności i elastyczności systemu, a także na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Ważne jest jednak, aby rozwój źródeł energii konwencjonalnych nie wpłynął negatywnie na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz nie przeszkadzał w osiąganiu celów związanych z walką ze zmianami klimatu. Dlatego coraz częściej stosowane są rozwiązania, takie jak systemy emisji zero, które pozwalają na wykorzystanie paliw kopalnych przy minimalnej emisji szkodliwych gazów.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24