Łączenie szczepionek – nie szkodzi, a wręcz pomaga! Podanie dawek AstraZeneca i Pfizer jednej osobie to większa skuteczność i bezpieczeństwo

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Łączenie szczepionek może częściej powodować łagodne i umiarkowanie nasilone reakcje poszczepienne
Łączenie szczepionek może częściej powodować łagodne i umiarkowanie nasilone reakcje poszczepienne Alexey Poprotsky/123RF
W krajach, gdzie wycofano szczepionkę AstraZeneca, osobom po pierwszej dawce preparatu zaleca się przyjęcie drugiej w postaci produktu Pfizera. Czy takie postępowanie jest bezpieczne i skuteczne? Nowo powstałą kwestią zajęli się naukowcy i mamy już wstępne wyniki badań. Jak dotąd wykazano, że łączenie tych preparatów nie tylko zwiększa efektywność ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale może też rzadziej prowadzić do ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Łączenie różnych szczepionek przeciw COVOD-19 to konieczność

Przypadki pomyłkowego przyjęcia dwóch różnych szczepionek przeciw COVID-19 miały już miejsce w Polsce – mowa o mieszkance Krakowa, która po pierwszej dawce preparatu Pfizera otrzymała produkt AstraZeneca. Zdarzenia takie rodzą pytania na temat bezpieczeństwa połączeń różnych preparatów. Tymczasem w kilku krajach podobne działania są niestety konieczne. Powodem jest wstrzymanie podawania AstraZeneki ze względu występowanie powikłań w postaci zakrzepów krwi u niewielkiego odsetka zaszczepionych.

Dowiedz się więcej na temat:

Obecnie mówi się także o „mieszaniu” szczepionek na COVID-19 w celu łagodzenia skutków ich niedoborów. Pomysł nie jest niczym nowym – kombinowanie preparatów jest tak naprawdę metodą zwiększania ich efektywności, badaną od początku lat 90. ub. wieku m.in. w celu stworzenia preparatu przeciw wirusowi HIV, a później m.in. Eboli.

Procedura w postaci szczepienia podjednostkowymi szczepionkami w schemacie typu „prime-boost” pozwala na wzmocnienie odporności względem tej po podaniu samego preparatu wektorowego typu DNA. Dzięki dostarczeniu rekombinowanych podjednostek białkowych pozwala to na wytworzenie więcej niż jednego sposobu ataku układu immunologicznego na patogen.

Działanie takiego schematu szczepień przeciw COVID-19 jest przedmiotem badań trwających aktualnie w kilku europejskich krajach. Ich wstępne wyniki wskazują na trafność założenia.

Przeczytaj także:

Szczepionka AstraZeneca plus Pfizer – większa skuteczność, mniej ciężkich NOP

W badaniu CombivacS prowadzonym przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który podlega rządowi Hiszpanii, oceniano bezpieczeństwo i skuteczność podania szczepionki Pfizer po pierwszej dawce w postaci preparatu AstraZeneki. Środki te mają odmienny sposób działania – Pfizer (obok Moderny) to szczepionki mRNA, a AstraZeneca (a także Johnson & Johnson) – typu DNA.

W ramach drugiej fazy badania klinicznego, trwającego od początku kwietnia 2021 r., poddano obserwacji przeszło 600 pacjentów z 5 szpitali w kraju. Podczas gdy 441 osób jako drugą dawkę szczepienia otrzymało Pfizera, reszcie uczestników nie podano jej wcale.

Po upływie 14 dni zbadano poziom przeciwciał u zaszczepionych, który po drugiej dawce wzrósł średnio aż 150 razy (przeważnie 58 razy, jednak nawet do 9 tys. razy). Stężenie to było ok. sto razy większe już po pierwszym tygodniu, podczas gdy w grupie kontrolnej nie odnotowano wzrostów. Sprawdzono również zdolność wytworzonych przeciwciał do neutralizacji koronawirusa SARS-CoV-2.

Ilość skutecznie działających immunoglobulin wzrosła ponad 7 razy po drugiej dawce Pfizera poprzedzonej AstraZenecą – była tym samym większa niż po podaniu dwóch dawek tej samej szczepionki mRNA.

W badaniu nie odnotowano poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych, a jedynie łagodne, takie jak ból głowy, dreszcze, lekkie nudności, kaszel i gorączka – podobne do tych występujących po innych szczepionkach. Obserwacja tych pacjentów będzie trwać jeszcze rok.

Już następnego dnia po pracach hiszpańskich opisano te niemieckie, które objęły w sumie 326 pracowników medycznych. Oceniono w nich działania niepożądane w grupie osób, które otrzymały szczepienie heterologiczne, czyli połączenie preparatów, oraz homologiczne (dwiema dawkami Pfizera) w odstępnie 12 tygodni.

Chociaż nie zaobserwowano zmian nasilenia zmian miejscowych, pojawiły się różnice w reakcjach układowych (ogólnych) na połączenie szczepionek.

Najczęstsze uogólnione NOP dotyczyły podania:

  • pierwszej dawki AstraZeneca – 86 proc.,
  • dwóch dawek Pfizera – 65 proc.,
  • pierwszej dawki AstraZeneca i drugiej dawki Pfizer – 48 proc.

W porównaniu do schematu łączonego, jedna dawka AstraZeneca częściej wywoływała ciężkie reakcje układowe takie jak zmęczenie, ból mięśni, dreszcze i gorączka. Reakcje po szczepionkach pojawiały się z podobną częstością w przypadku szczepień w schemacie homologicznym, jak i heterologicznym.

Podobne prace pod nazwą Com-COV są prowadzone również w Wielkiej Brytanii, przy czym badana jest także odwrotna kolejność podania szczepionek. Wyniki wstępne sugerują nieco częstsze występowanie łagodnych i umiarkowanie nasilonych działań niepożądanych w porównaniu z tymi, jakie są obserwowane po dwóch dawkach tej samej szczepionki. Są jednak krótkotrwałe i nie wywołują obaw o bezpieczeństwo pacjentów. W ramach następnego badania Com-COV2 podobnej ocenie poddane zostaną również szczepionki Moderna oraz Novavax.

Dotychczasowe obserwacje, opisane na razie w formie przeddruków, pokazują sensowność łączenia szczepionek. Osobom przed 60. r.ż., które otrzymały AstraZenekę, zaleca się je już w kilka krajach, takich jak Niemcy, Francja i Szwecja.

Źródła:
Zakrzepica rozwija się początkowo nie dając żadnych objawów i prowadzi do rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czyli zakrzepicy żył głębokich lub powierzchownych (zapalenia żył) oraz zatorowości płucnej. Powstające w jej przebiegu skrzepliny krwi mogą przedostać się do serca lub płuc doprowadzając do nagłej i natychmiastowej śmierci.Sprawdź, jakie czynniki mogą doprowadzić do rozwoju zakrzepicy żylnej i co możesz zrobić, aby uchronić się przed tą groźną chorobą. Na wiele z nich masz duży wpływ!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Od czego powstają zakrzepy krwi? Sprawdź 15 czynników ryzyka...

ZOBACZ: Jak sprawdzić możliwe zagrożenie powstania zakrzepów? Gęstość krwi a ryzyko zakrzepicy – ekspert: dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Akcja #szczepiMYgminy jest objęta Patronatem Honorowym Premiera Mateusza Morawieckiego

#szczepiMYgminy

Wideo

Materiał oryginalny: Łączenie szczepionek – nie szkodzi, a wręcz pomaga! Podanie dawek AstraZeneca i Pfizer jednej osobie to większa skuteczność i bezpieczeństwo - Strona Zdrowia

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sarah getting Paid upto $18953 in the week, working on-line at home. I’m full time Student. I shocked when my sister’s told me about her check that was $97k. It’s very easy to do.GVbh everybody will get this job.Go to home media tab for additional details……

So I started______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

e
edi

Nigdy nie mieszam. Mniejszy kac z rana:)

G
Gość

Pitu-pitu że niby co mamy wziąść jeszcze więcej zaszczyków że by kżdy bał się pandemi i puźniej wzią kolejny!!!

Dodaj ogłoszenie