Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łańcut będzie miał hejnał. Posłuchaj! [WIDEO]

Małgorzata Motor
- Hejnał trwa nieco ponad minutę. Będzie transmitowany z wieży kościelnej Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie – mówi Andrzej Piechowski, dyrektor MDK w Łańcucie.
- Hejnał trwa nieco ponad minutę. Będzie transmitowany z wieży kościelnej Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie – mówi Andrzej Piechowski, dyrektor MDK w Łańcucie. Fot. Krystyna Baranowska
Łańcucki hejnał będzie można usłyszeć codziennie w południe od połowy sierpnia.

- Miasto turystyczne, jakim jest Łańcut, powinno mieć hejnał. To nie tylko dobra promocja, świetna wizytówka, ale też nawiązanie do tradycji - opowiada Andrzej Piechowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który skutecznie zaszczepił ten pomysł u burmistrza. - Po długich konsultacjach z komisją kultury, gdzie przesłuchiwaliśmy różne wersje hejnałów, został wybrany ten jeden, który będzie wkrótce transmitowany.

Skomponował w pół godziny

Tym zwycięskim hejnałem jest utwór skomponowany przez Jana Szydłę, dyrektora miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Jego wykonania podjęło się trzech trębaczy pod kierunkiem Józefa Nawojskiego.

- Samo skomponowanie nie było trudnym zadaniem. Zajęło mi to raptem pół godziny. Hejnał nie może być przecież długą kompozycją. Miałem uwzględnić w nim trzy motywy, które związane są z historią Łańcuta - wyjaśnia Jan Szydło.

Hymn na trzy trąbki trwa nieco ponad minutę.

- Zawiera znane mieszkańcom Łańcuta utwory. Pierwszym jest marsz X Pułku Strzelców Konnych, który jest w mieście bardzo cenioną kompozycją. Drugi motyw dotyczy utworu nieznanego autora, który grała orkiestra Potockiego podczas każdej niedzielnej mszy i uroczystości, w której brał on udział. Ostatni motyw zaczerpnąłem ze starodawnej pieśni maryjnej z XVIII wieku o Matce Bożej Łańcuckiej. To z kolei pieśń, która jest bardzo znana wśród mieszkańców miasta - tłumaczy kompozytor.

Hejnał po raz pierwszy zostanie odegrany w drugiej połowie sierpnia. Będzie rozbrzmiewał z wieży kościoła farnego.

- To najwyższy punkt w mieście. Początkowo myśleliśmy o wieży na budynku dawnego kasyna. Braliśmy też pod uwagę urząd miasta. Ostatecznie stanęło na wieży kościoła farnego, z której hejnał łańcucki będzie słyszany na dość dużą odległość. Nie tylko w centrum miasta, ale też poza jego granicami. Hejnał będzie odtwarzany kilka minut po godz. 12, czyli zaraz po tym, jak przestaną bić dzwony. Bez zgody księdza proboszcza nie byłoby to możliwe - zwraca uwagę dyrektor Piechowski.

Miasto nie wyda ani złotówki

Radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału dla Łańcuta jeszcze w 2010 roku. Dlaczego dopiero teraz będzie można go usłyszeć?

- Były problemy techniczne związane z nagłośnieniem. Tego rodzaju sprzęt jest bardzo drogi. W budżecie miasta trudno było wygospodarować niezbędną kwotę. Na szczęście ksiądz proboszcz zgodził się, żeby hejnał był odtwarzany z urządzeń, które posiada kościół. W ten sposób codzienna emisja nic nas nie będzie kosztować. Poza tym dyrektor Szydło też bezpłatnie skomponował dla miasta hejnał - podkreśla dyrektor MDK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24