Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka Nalepy? Tam gdzie była "Parkowa"

Jaromir Kwiatkowski
Henryk Wądołkowski: - Przy "Nalepie” mogłaby się spotykać młodzież z gitarami.
Henryk Wądołkowski: - Przy "Nalepie” mogłaby się spotykać młodzież z gitarami. TADEUSZ POŹNIAK
Henryk Wądołkowski, przewodnik rzeszowskiego oddziału PTTK, jest zwolennikiem postawienia "ławeczki Nalepy" w parku przy ul. Dąbrowskiego.

- Taką ławeczkę można by postawić w pobliżu miejsca, gdzie kiedyś była restauracja "Parkowa", w której Nalepa zaczął pracować jako muzyk - przekonuje Wądołkowski.

Można by przyprowadzać tu wycieczki

Marzy mu się, by było to miejsce spotkań młodzieży.

- Pograliby na gitarach, pośpiewali, może udałoby się postawić tu małą estradę. To bardzo ożywiłoby ten park, w którym niewiele się dzieje. Miasto mogłoby wspomóc finansowo to przedsięwzięcie - uważa przewodnik.

Jego zdaniem, "ławeczka Nalepy" sprawiłaby, że byłoby to jeszcze jedno miejsce, gdzie można przyprowadzać wycieczki.

- Byłoby tu kilka rzeczy do pokazania: "ławeczka Nalepy", pomnik Słowackiego, kamień węgielny pod przedwojenny pomnik naszego wieszcza, który nigdy nie powstał, Instytut Jana Pawła II i przedwojenne koszary.

Nie Hetmańska, ale nowa ulica

Tymczasem Czytelnicy zgłosili na naszej stronie internetowej sporo propozycji dotyczących ulicy Nalepy. Przeważają głosy, by jednak nie była to Hetmańska, bo to historyczna nazwa, którą trzeba zostawić. Czytelnicy są zdania, że imieniem zmarłego muzyka trzeba nazwać raczej jakąś nową ulicę.

Akcję upamiętnienia Tadeusza Nalepy prowadzimy od wtorku. Dotychczas proponowano m.in. by jego imieniem nazwać ulicę Hetmańską, park przy ul. Dąbrowskiego; postawić mu pomnik przy ul. Hetmańskiej, w parku przy ul. Dąbrowskiego lub w pobliżu poczty przy ul. Moniuszki oraz by zorganizować koncert jego pamięci.
Czekamy na kolejne propozycje: [email protected]

Aleją Nalepy w kierunku Zgłobnia

Pan Bogusław Plęs proponuje, by - po przyłączeniu kolejnej części Przybyszówki do Rzeszowa - drogę od końca ulicy Dębickiej w kierunku Zgłobnia nazwać aleją Tadeusza Nalepy.

"To przecież tą drogą (wtedy jeszcze "bitą") - pisze pan Bogusław - jako dwulatek dotarł z rodzicami ze Zgłobnia do Rzeszowa, a potem.....dalej w świat!! Myślę, że symbolika takiego pomysłu jest bardzo mocno uzasadniona, co więcej, aleja ta mogłaby być w miarę przyłączania następnych terenów znajdujących się wzdłuż tej drogi do Rzeszowa, systematycznie wydłużana!".

Może obok Niemena

Henryk Wądołkowski proponuje, by poszukać ulicy dla Tadeusza Nalepy w pobliżu ulicy Niemena. - Może w przyszłości powstałoby tam całe osiedle z "muzycznymi" ulicami?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24