Lekarz: w czasie mrozów czapka, szalik i kalesony to...

  Lekarz: w czasie mrozów czapka, szalik i kalesony to podstawa

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Mariuszem Małeckim, lekarzem rodzinnym z Rzeszowa.
  Lekarz: w czasie mrozów czapka, szalik i kalesony to podstawa

  ©Krystyna Baranowska

  - Synoptycy zapowiadają nadejście kolejnej fali mrozów. Jak ubierać się w taką pogodę, aby nie chorować?

  - Ciepło. Przede wszystkim należy pamiętać o czapce, bo przez głowę człowiek traci najwięcej ciepła. Poza tym chronimy w ten sposób zatoki i uszy, których zapalenia bywają bardzo bolesne.

  Warto nosić tez szalik, bo nieosłonięta szyja jest bardzo wrażliwa. Ludzie, którzy nie noszą szalika, częściej zapadają na przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych.

  - Kiedy z czapki można zrezygnować?

  - Jeśli temperatura wzrośnie do kilku stopni powyżej zera i nie ma silnego wiatru, można chodzić z gołą głową. Przegrzanie też nie jest dobre. Spocona szyja czy głowa są bardziej podatne na bolesne zawiania.

  - A kalesony? Wielu mężczyzn uważa je za zbędny ubiór, a młodzi chłopcy wręcz śmieją się z rówieśników, którzy je zakładają.

  - To błąd. Ciepła bielizna to w zimie podstawa. Sam wiele razy spotykałem się z rodzicami chłopców, którzy są wyśmiewani w szkole z powodu noszenia ciepłych kalesonów czy rajtuzów.

  Niestety to samo dotyczy dziewcząt. Wiele z nich chodzi w zimie z odsłoniętym pępkiem i plecami. To niedopuszczalne. Takie zaniedbanie może prowadzić do poważnych powikłań. Począwszy od stanów zapalnych dróg moczowych i rodnych, skończywszy na bezpłodności. Bardzo często nieosłonięte plecy są też przyczyną problemów z kręgosłupem.

  - O czym jeszcze pamiętać ubierając się zimą?

  - Że nie wolno wychodzić na zewnątrz zaraz po kąpieli. Szczególnie, jeśli myjemy głowę. W mojej praktyce zdarzało mi się już spotkać z ludźmi, którzy wyszli z mokrą głową z domu i doznali porażenia nerwów twarzowych.

  Rehabilitacja takiego schorzenia jest bardzo długa i nie zawsze skuteczna. Dlatego zawsze radzę odczekać po kąpieli dłuższą chwilę, zanim zdecydujemy się wyjść na spacer. I oczywiście pamiętajmy wtedy o czapce.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo