Lekarz z Leska skazany. Nie udzielił pomocy pacjentowi po próbie samobójczej

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
zdjęcie poglądowe
Sąd Rejonowy w Lesku skazał lekarza kontraktowego z leskiego szpitala za zaniechanie pomocy pacjentowi po próbie samobójczej. Pacjent kolejny raz targnął się na życie, tym razem skutecznie.

Pacjent, gdy trafił do leskiego szpitala w dniu 25 grudnia 2019 roku był już po pierwszej próbie samobójczej, do której doszło w tym samym roku w listopadzie. Za pierwszym razem z Leska został skierowany na hospitalizację w szpitalu psychiatrycznym, z którego został wypisany w dobrym stanie.

Do drugiej próby samobójczej doszło miesiąc później. Wtedy mężczyzna ponownie trafił do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lesku. Przebywał w leskim szpitalu 2-3 godziny i został wypisany do domu. Szpital miał wówczas poinformować rodzinę, że nie można chorego pozostawiać samego. Doszło jednak do trzeciego, już skutecznego, aktu targnięcia się na życie.

29 grudnia 2019 roku policja wszczęła w tej sprawie śledztwo, a szpital wydał organom ścigania dokumentację medyczną dotycząca tego przypadku. Dyrekcja SP ZOZ w Lesku przeprowadziła też wewnętrzne postępowanie, które wykazało, że personel medyczny nie popełnił błędu.

Na takim samym stanowisku jak szpital stanął ubezpieczyciel. Gdy w lutym 2021 roku rodzina zmarłego wystąpiła z roszczeniem, ten uznał, że „postępowanie lekarza SOR było z punktu widzenia psychiatrii prawidłowe”.

Jednakże Prokuratura Okręgowa w Krośnie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego oskarżyła lekarza o przestępstwo z art. 160 par. 2 kk i art. 150 kk w związku z art. 11 par. 2 kk, gdyż bazując na opinii biegłych uznała, że lekarz pomimo ciążącego na nim obowiązku opieki nad pacjentem naraził go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszając umyślnie zasady postępowania z pacjentami po próbie samobójczej, zaniechał podjęcia właściwych działań diagnostycznych i leczniczych, na wskutek czego postawił błędną diagnozę i wypisał pokrzywdzonego do domu z zaleceniem leczenia ambulatoryjnego w sytuacji, gdy istniały przesłanki do podjęcia decyzji o przymusowej hospitalizacji. Postępowanie lekarza w ocenie prokuratury doprowadziło do śmierci pokrzywdzonego.

Sąd Rejonowy w Lesku w dniu 25 lipca wydał w tej sprawie wyrok. Uznał lekarza za winnego i skazał na 1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 3 lata. Zasądził również na rzecz dwójki oskarżycieli posiłkowych po 30 tys. zł nawiązki oraz pokrycie kosztów procesowych. Wyrok jest nieprawomocny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie