Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze apelują: regularne badania profilaktyczne nowotworów mogą uratować twoje życie

Agata Flak
31.01.2012 gdansk wojewodzkie centrum onkologii w gdansku . przychodnia wojewodzka na zdjeciu: mammografia uwaga!!! zgoda na publikacje tylko w dzienniku baltyckim, brak zgody na wizerunek fot. przemek swiderski/polskapresse dziennik baltycki
31.01.2012 gdansk wojewodzkie centrum onkologii w gdansku . przychodnia wojewodzka na zdjeciu: mammografia uwaga!!! zgoda na publikacje tylko w dzienniku baltyckim, brak zgody na wizerunek fot. przemek swiderski/polskapresse dziennik baltycki Przemek Swiderski
Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium.

Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. W walce z rakiem dużą rolę odgrywa czas. Im szybciej uda się wykryć chorobę, tym większa szansa na jej pokonanie. Kluczowe są regularne badania profilaktyczne.

W Polsce funkcjonują trzy programy profilaktyczne: raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Ten ostatni nie jest jednak programem populacyjnym, co oznacza, że nie ma na niego zaproszeń. - Można się jednak zgłaszać do ośrodków, które po 50 roku życia wykonują kolonoskopię. Jeżeli lekarz w czasie badania nie zauważy nic niepokojącego, to kolejne badanie należy wykonać dopiero za 10 lat. Tyle czasu w naszym organizmie rozwija się nowotwór jelita grubego - mówi lek. med. Patryk Hasior, specjalista radioterapii onkologicznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. - Dużą pomocą mogą okazać się lekarze rodzinni, którzy powinni edukować swoich pacjentów w kontekście objawów chorób nowotworowych i informować ich o tym, gdzie mogą wykonać badania - dodaje.

Z bezpłatnych porad onkologów oraz badań, pacjenci z Podkarpacia raz do roku mogą skorzystać w czasie tzw. Białej Soboty. Jest to akcja, która początkiem lutego organizowana jest w kilkunastu ośrodkach onkologicznych w całej Polsce.
W tegorocznej edycji udział wzięły takie placówki, jak: Ośrodek Onkologiczny w Rzeszowie i Brzozowie, Szpital w Sanoku oraz Ośrodku Diagnostyki Chorób Nowotworowych SOS Życie w Mielcu.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że bezpłatne badania, o których mowa wykonywane są raz do roku, a badać należy się częściej.

- Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na objawy, które nas niepokoją i zgłaszać się z nimi do lekarza. Czekanie do ostatniej chwili nie pomoże, a zaszkodzi - tłumaczy specjalista radioterapeuta-onkolog. - Niestety strach przed rozpoznaniem choroby bardzo często blokuje pacjentów. Wśród nowotworów są takie, które bardzo szybko postępują i trudno jest je wyleczyć. Jednak są też i takie, z którymi można walczyć i często udaje się wygrać z chorobą - dodaje lek. Patryk Hasior z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

ZOBACZ TEŻ: Nietypowy Dzień Kobiet w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24