Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze w szpitalu w Krośnie przeprowadzili pierwszy w tej lecznicy zabieg usunięcia pęcherza moczowego i prostaty przy użyciu laparoskopu

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dr Dariusz Sobieraj: urologia w szpitalu w Krośnie dysponuje nowoczesnym sprzętem.
Dr Dariusz Sobieraj: urologia w szpitalu w Krośnie dysponuje nowoczesnym sprzętem. Tomasz Jefimow
Pacjent oddziału urologii i urologii onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przeszedł zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową. Operacja była pierwszą tego typu wykonaną przez lekarzy w regionie krośnieńskim.

Laparoskop we współczesnej medycynie to nie tylko nowoczesne narzędzie do diagnostyki. Laparoskopia to także metoda operacyjna, stosowana coraz powszechniej przy zabiegach na narządach jamy brzusznej.

Wykonuje się je przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Są one wprowadzane przez trzy lub cztery niewielkie nacięcia w powłokach ciała. Przebieg zabiegu obserwuje się na ekranie monitora. Umożliwia on precyzyjne działanie, bo lekarz widzi operowane pole w wielokrotnym powiększeniu.

Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy.

- Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem. Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia

– mówi dr Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej krośnieńskiego szpitala.

Rak pęcherza moczowego jest siódmym najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn a jedenastym dla kobiet i mężczyzn łącznie. Nowotwór ten wykryty we wczesnym stadium jest możliwy do wyleczenia przy zastosowaniu endoskopu.

Niestety przy dużym zaawansowaniu choroby konieczne jest leczenie radykalne. Usuwany jest wówczas cały pęcherz moczowego wraz z prostatą, a następnie wytwarzana jest nowa droga, którą może być odprowadzany mocz z organizmu.

Krośnieński szpital dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu i endoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta.

POLECAMY:

Corocznie szpital w Krośnie organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Wiedza nabyta podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza.

- Dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy na Podkarpaciu blok operacyjny, jaki mamy w szpitalu – mówi Piotr Jurczak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Zabieg radykalnej cystektomii (wycięcie pęcherza) metodą laparoskopową jest procedurą wprowadzaną na oddziałach urologii w województwie podkarpackim i w całej Polsce.

- Jest dla pacjenta bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tak zwaną otwartą, z użyciem skalpela - podsumowuje dr Dariusz Sobieraj, ordynator oddziału urologicznego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24