Lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie wykonali nowatorskie, nieoperacyjne zabiegi endoskopowe

Oprac. Beata Terczyńska
KSW nr 1 w Rzeszowie
Cztery nowatorskie, nieoperacyjne zabiegi cholangioskopii SpyGlass wykonali lekarze Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). Zabieg polegał na wprowadzeniu specjalnego jednorazowego endoskopu bezpośrednio do dróg żółciowych.

Cholangioskopia SpyGlass polega na wprowadzeniu przez kanał endoskopu, który znajduje się w dwunastnicy, specjalnego jednorazowego endoskopu bezpośrednio do dróg żółciowych (cholangioskopu). Dodatkowo cholagioskop można wyposażyć w sondę oraz generator wytwarzający fale elektrohydrauliczne, które kruszą kamienie zalegające w drogach żółciowych. Po rozfragmentowaniu złogów zostają one usunięte. Cholangioskopia SpyGlass umożliwia także pozyskanie biopsji ze zwężeń dróg żółciowych i określenie stopnia zaawansowania nowotworów dróg żółciowych bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów.

– Cholangioskopia SpyGlass to obecnie najbardziej powszechna metoda, przy użyciu której możemy obejrzeć miejsce zwężenia bezpośrednio i w przypadku kamicy skruszyć duże złogi, których nie da się skruszyć innymi metodami - tłumaczy dr n. med. Łukasz Krupa, Kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej KSW. – Badanie nie należy do łatwych, ale w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, wykonujemy około tysiąca zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) rocznie, więc mamy bardzo bogate doświadczenie, jeśli chodzi o ekspertyzę w zakresie chorób dróg żółciowych i trzustki.

SpyGlass jest jednorazowym endoskopem (cholangioskopem) służącym do eksploracji dróg żółciowych w trakcie wykonywania zabiegu ECPW. Pozwala on zagiąć końcówki robocze o 180 st., dzięki czemu można dotrzeć do wszystkich rozgałęzień drzewa żółciowego o średnicy co najmniej 3 mm. Dzięki obrazowaniu wysokiej rozdzielczości widoczne są nawet niewielkie zmiany w śluzówce przewodów żółciowych oraz drobne złogi.

– Jest to małoinwazyjna i bardzo precyzyjna metoda, co ma ogromne znaczenie w diagnostyce nowotworów - podkreśla dr n. med. Robert Staroń, Kierownik Kliniki Gastroenterologii KSW. – To, czego czasem nie widać w innych badaniach obrazowych można zobaczyć z bliska i od środka. Dzięki temu możemy pobrać wycinki, materiał przekazać do badania histopatologicznego i spersonalizować metodę leczenia onkologicznego do konkretnego pacjenta.

Zabieg Cholangioskopii SpyGlass refundowany jest przez NFZ tylko w pojedynczych i szczegółowo uzasadnionych przypadkach. Jest to kolejne już rozszerzenie tego, co na co dzień wykonują lekarze w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, w której rocznie leczy się około 3 tysięcy pacjentów z chorobami trzustki, wątroby, jelit i dróg żółciowych. Większość korzysta właśnie z nowoczesnych, mało inwazyjnych metod leczenia.

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie