Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje z dziedziny nauk przyrodniczych przygotowane na bazie formuły: Zobacz-Zbuduj-Zademonstruj

Ula Sobol
Materiały organizatora
Stowarzyszenie Ars Scientia oraz firma Polimedia - współorganizator Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie, zapraszają do skorzystania z wyjątkowej oferty popularnonaukowej. Dzieciom z całego Podkarpacia oferowane są inspirujące i atrakcyjne zajęcia z dziedziny nauk przyrodniczych, realizowane na podstawie eksperymentalnej formuły 3Z: Zobacz - Zbuduj - Zademonstruj.

Idea utworzenia tego oryginalnego projektu powstała z obserwacji otoczenia oraz w wyniku analizy doświadczeń zebranych w ciągu kilku lat działalności oraz praktycznego popularyzowania wiedzy naukowej i technicznej na Podkarpaciu. Czego dzieci mogą nauczyć się na takich zajęciach?

- Wszystkiego, ale dzieciom trzeba zaoferować coś, co im się naprawdę spodoba, bo dziecko można nabrać tylko dwa razy w życiu, pierwszy i ostatni - uśmiecha się Paweł Pasterz, pasjonat i popularyzator nauki i techniki na wielu płaszczyznach oraz autor Radiolatorium i programów popularnonaukowych emitowanych m.in. na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

- Dzieci są niesprzedajne i nieprzekupne, jeśli im się coś nie spodoba, to nie będą mówiły, że im się podoba - zaznacza nasz rozmówca.

Pasję widać w każdym ujęciu

Podczas zajęć dzieci wykazują duże zaangażowanie i ciekawość. Są bardzo zainteresowane tym, co robią. Niektóre wyglądają tak, jakby były w hipnozie, a skupienie i uśmiech na ich twarzyczkach - bezcenny. Widać, że zabawa jest przednia.

- Bo tego nie da się oszukać i dlatego jest taka reakcja- dodaje Paweł Pasterz. - Zainteresowanie takimi zajęciami jest spore. A tematy interaktywnych pokazów, prezentacji i warsztatów rzucone są na głęboką wodę.

To zajęcia dla dzieci od przedszkola aż do szóstej klasy. Chociaż, jak twierdzą nasi rozmówcy, interesują się nimi także rodzice i dziadkowie.

- Zajęcia są głównie dla dzieci i młodzieży, ale z pewnością dorośli też znajdą coś dla siebie. Przygotowaliśmy ofertę dla nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych - dopowiada Małgorzata Wilczak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, współautorka Radiolatorium i innych programów popularno-naukowych emitowanych na antenie Polskiego Radia Rzeszów, która prowadzi zajęcia eksperymentalne Zobacz-Zbuduj- Zademonstruj razem z Pawłem Pasterzem. - Z doświadczenia wiemy, że chętnie w prace politechniczne włączają się rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach „Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”. Wspólna praca to dodatkowe emocje, pogłębienie więzi dziecko - rodzic i ogromna satysfakcja ze wspólnych działań.

Umożliwiają dzieciom eksperymentowanie

- Dzieci uczą się tego, co kiedyś było normą, bo kiedyś w szkole było ZPT (zajęcia praktyczno-techniczne - red.), były kółka zainteresowań, gdzie robiono różne doświadczenia, m.in. wbijano gwoździe. Dzięki temu można było się manualnie wyszaleć, a dzisiaj tego w szkołach brakuje - mówi Paweł Pasterz. - Dzieci mogą uczyć się naprawdę wszystkiego, m.in. tradycyjnych form eksperymentowania, kultury technicznej, politechnicznej, twórczego myślenia, mogą rozwijać zdolności manualne. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że dzieci uczą się podstawy prac inżynierskich. Każde zajęcia to jest jakiś model, zabawka - zrobiona własnoręcznie. Wszyscy niezależnie od wieku obrabiają te same tematy. Zajęcia poprzedzone są wykładem, pokazem naukowym. Ta narracja wstępna ma przede wszystkim wprowadzić w temat młodszych uczestników - podkreśla Paweł Pasterz.

Experymentarium 3Z
Jak wyglądają zajęcia Exsperymentarium 3 Z - Zobacz-Zbuduj-Zademonstruj?

Najpierw jest krótki wykład o jakimś zjawisku (zobacz, jak to działa), później dzieci własnoręcznie tworzą sobie własny model, zabawkę edukacyjną, która dane zjawisko w jakiś sposób opisuje (zbuduj), a na samym końcu jest etap zademonstruj.

- Jeśli opowiadaliśmy o wyładowaniach elektrycznych, to każdy buduje dla siebie malutki elekroskop, urządzenie do wykrywania ładunków elektrostatycznych - wyjaśnia Paweł Pasterz.

Na zajęciach młodym konstruktorom pokazywane są oryginalne przyrządy stosowane kiedyś w szkołach.

- Teraz trudno w szkole znaleźć pałeczkę eboitową czy młotek z gwoźdźmi - zauważa Paweł Pasterz.

Twórcy interaktywnych pokazów i warsztatów podkreślają, że w menu mają zarówno dania gotowe „à la carte”, jak i przygotowane na zamówienie według potrzeb, m.in. nawiązujące do aktualnie przerabianego materiału. Krótko mówiąc: dla każdego coś dobrego.

Taka forma przekazu jest strzałem w dziesiątkę

Podczas zajęć dzieciom proponowanych jest wiele interesujących tematów, m.in. niezwykła podróż w kosmos. „Podczas której zastanowimy się, kiedy człowiek zaczął przygotowywać się do gwiezdnych podróży i jak prawa fizyki mu w tym pomogły. Opowiemy o prędkościach kosmicznych. Przedstawimy słynną siódemkę Merkurego i zajrzymy do wnętrza statku kosmicznego”- czytamy w ofercie Stowarzyszenia Ars Scientia oraz firmy Polimedia. - „Opowiemy o ważnych misjach programu Apollo. Udamy się na sam szczyt rakiety Saturn i weźmiemy udział w misji na statku Apollo. Pokaz zilustrujemy zdjęciami z NASA”.

Uczestnicy pokazów dowiedzą się m.in., ile waży powietrze oraz dlaczego samolot lata. Jak perfumować się bez używania perfum oraz jak działają urządzenia pneumatyczne, czyli do czego można wykorzystać odkurzacz poza odkurzaniem. Jak światło się załamuje, odbija, rozprasza, co to jest system RGB, co zrobić, aby piłeczka zrobiła się czarna i to bez malowania, skąd się bierze prąd - to przykłady zagadnień, na które znajdziemy odpowiedź na warsztatach. Ale zgodnie z formułą, nikt nie dostanie gotowych rozwiązań na tacy!

I jeszcze jedna ważna informacja - w Rzeszowie powstaje właśnie pracowania Experymentarium 3Z, z ekspozycją unikatowych pamiątek techniki.

Więcej informacji znajdziesz na profilu fb Radiolatorium lub na stronie www.arsscientia.pl

Firma Polimedia, współorganizator Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców” w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Ars Scientia znajdują się przy. ul. Pułaskiego 3 w Rzeszowie. Tel. 17 85 35 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24