Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Leki z dostawą pod drzwi? To na razie niemożliwe. "Lek ma wydać farmaceuta, a dostawca lub kurier nim nie jest"

Anna Janik
Anna Janik
jarmoluk/pixabay.com
Czy apteki mogą dowozić leki pod drzwi pacjenta? Czy lekami wypisane na jednej e-recepcie na 12 miesięcy trzeba wykupywać od razu? Te i inne pytania zadają sobie seniorzy. Farmaceuci wyjaśniają, że inne przepisy obowiązują apteki stacjonarne a inne te internetowe.

Leki na receptę wykupione w sieci i dostarczone w odpowiednim opakowaniu pod same drzwi? O taką formę realizowania e-recept w czasie epidemii pyta coraz więcej osób. Zwłaszcza młodych, którzy, aby oszczędzić seniorom wychodzenie z domu sami wykupują im leki w aptekach stacjonarnych. Przedstawiciele izb aptekarskich przyznają, że w dobie epidemii byłoby to rozwiązanie wręcz idealne. Byłoby, bo obecne przepisy nie pozwalają aptekom stacjonarnym na dowóz leków. Mogą to robić jedynie apteki internetowe, które przeżywają teraz prawdziwe oblężenie. One mogą realizować sprzedaż wysyłkową leków, bo podlegają odrębnym przepisom.

- Apteka internetowa to coś zupełnie innego od tej stacjonarnej, podlega zupełnie innym obostrzeniom, wymagają zdobycia innych zezwoleń, a nad całością czuwa oczywiście nadzór farmaceutyczny - mówi Lucyna Samborska, z-ca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

pvproductions/freepik

Na wzmocnienie odporności. Te rośliny masz w swojej kuchni! ...

- Lek ma wydać farmaceuta, a dostawca lub kurier nim nie jest. Są przecież leki, np. insuliny które muszą być przechowywane i transportowane w odpowiedniej temperaturze, są leki narkotyczne, które powinny trafić do określonej osoby

- wyjaśnia Lucyna Samborska.

Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości apteki stacjonarne będą mogły również dostarczać leki pacjentom pod drzwi, bo w Naczelnej Izbie Aptekarskiej trwają właśnie na ten temat rozmowy. Bierze w nich udział również resort zdrowia. Na razie seniorom lub ich bliskim pozostaje wykupywanie leków osobiście w aptece. Jak podkreślają farmaceuci, nawet jeżeli na naszej e-recepcie wypisano leki na pół roku lub 12 miesięcy nie warto ich wszystkich na raz wykupywać.

- Takie gromadzenie leków nie ma sensu, bo nie wiemy, jak dany lek się sprawdzi, jak dalej będzie wyglądała terapia i jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna. E-recepty pozwalają na stopniowe ich realizowanie, np. wykupienie jednego lub 2 opakowań i w miarę potrzeby dokupywanie reszty - wyjaśnia Lucyna Samborska.

Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Nie łącz ze sobą tych leków bez konsultacji z lekarzem. Pozn...

- Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli zaczniemy realizować taką receptę w danej aptece, to już w tej konkretnej musimy wykupić wszystkie jej pozycje do końca. To o tyle ważne, że często rodziny pacjentów kupują lek w przypadkowym miejscu, np. w trasie i później muszą do niego wrócić jeżeli chcą wybrać leki z tej samej e-recepty

- przestrzega farmaceutka z Dębicy.

Pamiętać trzeba również o tym, że jeżeli wykupujemy leki dla seniora leki musimy znać jego PESEL i 4-cyfrowy numer, przypisany do danej e-recepty przez lekarza. Tylko oba te elementy umożliwią farmaceucie wydanie leku, bo system informatyczny, wspólny dla wszystkich aptek wymusza jednoczesne wprowadzenie obu tych danych. Obecnie w podkarpackich aptekach brakuje doustnych leków przeciwcukrzycowych, insulin, leków stosowanych w chorobie Parkinsona, a także niektórych dawek leków na tarczycę. W przypadku tych ostatnich apteki mają reglamentowane po kilka opakowań. Dlatego wybór określonej apteki jest tak ważny w przypadku recept na leki wypisywane na długi czas.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24