Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej rozliczać się razem, czy osobno?

[email protected] fot. Krystyna Baranowska
Na pytania odpowiadają: TERESA RAK i WITOLD PLESNAR z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

- Pracuję w firmie na pełnym etacie, a mąż już ponad rok przebywa na emeryturze. Możemy się wspólnie rozliczyć i czy warto to zrobić w naszej sytuacji?

- Jeżeli każdy z małżonków osiągnął dochody poniżej pierwszego progu podatkowego, to nie ma znaczenia czy rozliczycie się razem czy osobno. Korzystnie jest razem się rozliczać wtedy, gdy jedno z małżonków przekroczyło pierwszy próg podatkowy a drugie nie osiągnęło tego progu. Przykładowo - mąż uzyskał dochód roczny 90 tys. zł, a żona 20 tys. zł, więc dodając dochody i dzieląc je na połowę oboje znajdą się w pierwszym progu podatkowym.


- Jesteśmy młodym małżeństwem. Ja pracuję w zakładzie na etacie a mąż pierwszy rok prowadzi firmę. Możemy rozliczyć się wspólnie?

- Jeżeli mąż wybrał zasady ogólne płacenia podatku dochodowego działalności gospodarczej tj. według tabeli podatkowej, może rozliczać się razem. Jeżeli jest na ryczałcie, karcie podatkowej, podatku liniowym - to nie. I jeszcze istotny warunek do wspólnego rozliczenia małżonków: małżeństwo musi trwać cały rok. Jeżeli zostało zawarte 1 stycznia, to już nie liczy się cały rok. Małżonkowie nie mogą też mieć rozdzielności majątkowej.


- Jak rozlicza się niepełnosprawny, albo osoba, która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Jakie ulgi przysługują dla osób niepełnosprawnych?

- Jeśli rodzic wychowuje niepełnosprawne małoletnie dziecko, wówczas odliczy sobie wydatki związane z jego rehabilitacją. Przykładowo: zakup sprzętu rehabilitacyjnego, adaptację mieszkania, pobyt w sanatorium tej osoby niepełnosprawnej.

 

- Czy nastąpiły jakieś zmiany w rozliczaniu PIT-ów za 2010 rok, w stosunku do roku poprzedniego?

 

- Wszystkie ulgi i odliczenia pozostały na niezmienionym poziomie. Obowiązują te same limity i takie same progi podatkowe. Zmianie uległy formularze rozliczeń podatkowych na 2010 rok, zmiana ta dotyczy przekazania 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obecnie należy podać numer KRS i kwotę 1 procenta, a nie trzeba wskazywać nazwy organizacji pożytku publicznego.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24