Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsza wiedza to lepsza praca

pmarkocki
Na integrację społeczną 169 mln euro, a na edukację - 128 mln euro - tyle przeznaczyło województwo podkarpackie w nowym Programie Regionalnym, by budować nowoczesne społeczeństwo, w którym edukacja zapewnia pracę, a bariery związane z ubóstwem, niepełnosprawnością oraz wiekiem nie wykluczają nikogo z aktywnego i twórczego życia.

Równać szanse od przedszkola

Na Podkarpaciu nierówność w dostępie do edukacji zaczyna się już w przedszkolu. Do takich placówek uczęszcza w regionie tylko co trzecie dziecko. Dlatego Fundusze Europejskie zostaną przeznaczone na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, a także ich budowanie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że etap inwestowania w tworzenie nowych obiektów jest w tym RPO mocno ograniczony. W poprzednich latach dzięki dotacjom powstały pracownie, laboratoria i nowoczesne budynki. Teraz pieniądze zostaną przeznaczone na ich odpowiednie wyposażenie, tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkolenie nauczycieli.

Podkarpacie zamierza inwestować w taką edukację, która będzie odpowiadać potrzebom rynku pracy. Stąd nacisk na naukę języków obcych, rozwijanie wiedzy dotyczącej nauk mate-matyczno-przyrodniczych i umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Jednocześnie stawia się na indywidualne podejście. Już od przedszkola będą więc środki na dodatkowe zajęcia dostosowane do potrzeb poszczególnych uczniów - logopedycznych, rozwijających, wyrównawczych - powiązanych ze wsparciem psychologów i, na kolejnych etapach edukacji, doradców zawodowych.

Stypendia i praktyki

Szczególnie promowane będzie szkolnictwo zawodowe i współpraca szkół z przedsiębiorstwami. Dofinansowane zostaną staże i praktyczna nauka zawodu, a najzdolniejsi uczniowie szkół zawodowych otrzymają stypendia.

Pomóc słabszym

Na stypendia mogą liczyć także zdolni uczniowie z ubogich rodzin. Wyrównywanie szans jest jednym z najważniejszych celów, jakie region zamierza zrealizować dzięki Funduszom Europejskim. Na szeroki dostęp do szkoleń i kursów będą mogli zatem liczyć także dorośli, będący w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.

Tym, którzy od lat są bezrobotni i brakuje im nie tylko wykształcenia, ale i podstawowych umiejętności związanych z wykonywaniem pracy, pomogą Centra Integracji Społecznej. Na pomoc mogą liczyć bezdomni i niepełnosprawni. Wsparcia dzięki pieniądzom z programu regionalnego udzielą im Kluby Integracji Społecznej i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

W walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym przydadzą się tworzone spółdzielnie, dofinansowanie miejsc pracy i asysta trenera. Najmniej zaradni mieszkańcy regionu będą mogli także otrzymać darmową pomoc prawną i psychologiczną, a ich dzieci objęte zostaną terapią, która pomoże im uniknąć "dziedziczenia biedy".

Kontakt

Główny Punkt Informacyjny: Rzeszów - tel. (17) 747 64 15, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24