Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy chcą, by na górze Manyłowa koło Baligrodu powstał cmentarz wojenny upamiętniający śmierć tysięcy żołnierzy

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Stare tabliczki informujące o mogiłach nieznanych żołnierzy
Stare tabliczki informujące o mogiłach nieznanych żołnierzy Ewa Wydrzyńska-Scelina
W rejonie wzgórza Manyłowa niedaleko Baligrodu w czasie I wojny światowej toczyły się krwawe walki. Śmierć w nich poniosło tysiące żołnierzy. Polegli nie mają w Bieszczadach cmentarza.

W czasie ofensywy karpackiej walki w rejonie góry Maniłowa (obecnie to teren nadleśnictwa Baligród) miały szczególne znacznie. Chodziło o kontrolę nad drogą Cisna-Baligród-Lesko. W walkach poległo tysiące żołnierzy. Śladów walk jakie miały tu miejsce w 1915 roku, dziś pozostało niewiele.

- Jednak na co dzień leśnicy czy usługodawcy leśni w trakcie wykonywania prac napotykają na artefakty w postaci przerdzewiałej saperki, odłamków ze szrapneli, ołowianych kul czy resztek amunicji. Zdarza się, że "odkrycie" wcale nie napawa radością. Fragmenty skórzanych butów, pasków, a nawet kości mrożą krew w żyłach "odkrywcy" i uświadamiają o tragedii

- opowiada Ewa Wydrzyńska-Scelina z Nadleśnictwa Baligród.

W Bieszczadach nie ma takich nekropolii, jakie powstały po I wojnie światowej w Beskidzie Niskim. Pamięć o ofiarach wojny chcą jednak przywrócić, także w tej formie, leśnicy i pasjonaci Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja". Temu ma służyć propozycja utworzenia na górze Manyłowa cmentarza wojennego.

- To miejsce, gdzie podczas I wojny światowej zginęły setki żołnierzy walczących armii. Zostali pochowani w zbiorowych mogiłach, często płytko kopanych, z uwagi na ciężką wówczas zimę - mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

POLECAMY: Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty. Fragment książki Krzysztofa Potaczały

Od dwóch lat trwają prace poszukiwawcze, podczas których odnajdywane są ślady działań wojennych w rejonie szczytu. Tegoroczna "Operacja Manyłowa", z udziałem naukowców i działaczy Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja", zgromadziła ponad 100 pasjonatów historii.

- Wyznaczono wstępnie obszar przyszłego cmentarza, który obejmie kilka arów wzgórza - mówi Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród. - Teren jest już oczyszczony, teraz czas na administracyjne decyzje i planowanie formy upamiętnienia, które będzie miało międzynarodowy charakter, bo według naszego rozeznania leżą tu przedstawiciele co najmniej sześciu nacji.

Nadleśnictwo Baligród przygotowuje stosowny wniosek do wojewody podkarpackiego.

Obszar szczytowy góry Manyłowa, gdzie miałby powstać cmentarz, jest wyłączony z użytkowania.


ZOBACZ TEŻ: Ludwik LUTEK Pińczuk, legenda Bieszczadów z Chatki Puchatka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24