Prawie 1400 metrów sześciennych najcenniejszego drewna różnych gatunków już czeka na kupców. XX Submisja Drewna Krosno 2019, tradycyjnie organizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, odbędzie się w czwartek, 14 lutego.

Drewno zgromadzono w dwóch miejscach. Przez cały tydzień przedstawiciele firm drzewnych mogli oglądać wystawiony towar i na podstawie katalogu tworzyć własną ofertę cenową na zakup konkretnych sztuk.

Wszystkie oferty zostaną komisyjnie otwarte w czwartek, 14 lutego w siedzibie nadleśnictwa Brzozów. Zwycięzców submisji, czyli firmy oferujące najwyższe ceny wyłoni program komputerowy.

- W tym roku zgromadziliśmy surowiec na składnicach w Oleszycach i Załużu – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

– Nasza oferta uwzględnia zmieniające się oczekiwania rynku, stąd bardzo niewiele oferujemy buka, który, podobnie jak brzoza, w ostatnim czasie wyszedł z mody jako okleina. Najwięcej wystawiamy dębiny, liczymy też na zainteresowanie drewnem jesionowym i jaworowym.

Łącznie leśnicy oferują 1396 metrów sześciennych, w tym 942 metry dębu, 203 jesionu, 162 jaworu oraz drobne ilości dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu i klonu zwyczajnego.

- Od kilku dni składnice odwiedzane są przez przedstawicieli firm chcących wziąć udział w przetargu - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Krośnieńska submisja, obchodząca w tym roku jubileusz 20-lecia, jest jednym z najstarszych tego typu przetargów w kraju.

- W ramach tegorocznej submisji przewidziano też otwarcie wystawy "Drewno jest z lasu" w Muzeum Regionalnym w Brzozowie oraz koncert piosenki poetyckiej "Lasom śpiewam" w wykonaniu krakowskiego barda Mariusza Wdowina. Będzie tez można zobaczyć retrospektywną prezentację z 20-letniej historii przetargu, jak również obejrzeć premierowy pokaz filmu "Drewno z lasu" zrealizowanego przez Telewizję Polską Rzeszów - informuje Edward Marszałek.

ZOBACZ TEŻ: Wilczy terror w Wołkowyi

BIESZCZADZKIE KLIMATY: