Leszek Gajos: lubimy wspólną modlitwę

  Leszek Gajos: lubimy wspólną modlitwę

  Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Nowiny

  Leszek Gajos

  Leszek Gajos ©Archiwum

  Rozmowa z Leszkiem Gajosem, socjologiem z Rzeszowa.
  Leszek Gajos

  Leszek Gajos ©Archiwum

  - Wiele osób wyruszyło dziś pieszo z Rzeszowa do Częstochowy. Czy w innych krajach ruch pielgrzymkowy jest równie silny jak u nas?

  - Można powiedzieć, że to nasza polska specyfika. Uważam, że to objaw silnego, zwłaszcza na Podkarpaciu, katolicyzmu ludowego.

  - To znaczy?

  - Czyli manifestującego się silnym przywiązaniem do kultu maryjnego i obrzędów religijnych. A także chęcią publicznego manifestowania swojej wiary i potrzebą świętowania we wspólnocie.

  - Czy ruch pątniczy będzie równie silny w przyszłości?

  - Uważam, że będzie stopniowo zamierał. Obok wciąż bardzo licznej w naszym regionie rzeszy katolików, głęboko wierzących i praktykujących, poszerza się grupa osób, które z wiarą są związane już tylko kulturowo. To znaczy, że ludzie ci są przywiązani do wartości, jakie niesie chrześcijaństwo, obchodzą Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale już na co dzień i w niedzielę nie chodzą do kościoła. W ich życiu nie ma miejsca na modlitwę. Jeśli laicyzacja społeczeństwa będzie nadal postępować, a wszystko na to wskazuje, ruch pielgrzymkowy także osłabnie.

  - Trudno mi uwierzyć, że opustoszeje sanktuarium na Jasnej Górze.

  - Nie martwiłbym się tym, że ruch pątniczy zaniknie całkowicie. Zwłaszcza w takich miejscach kultu, jak Częstochowa. Konsekwencją zachodzących zmian może być to, że pielgrzymki dla części uczestników mogą stać się w pierwszej kolejności wyjazdem turystycznym, a nie przeżyciem duchowym.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo