Bibliotekarka, pracownik biurowy, ochroniarz, szatniarka, sprzedawca i kierownik grupy sprzątającej. To pracują niepełnosprawni.
- Nie zawsze jest to zatrudnienie na pełny etat i czas nieokreślony. Nie zawsze są to też kierownicze stanowiska. Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudniejsza, bo przeważnie mają wykształcenie niższe i średnie - wyjaśnia Mariusz Konior z PCPR w Leżajsku.
Do szukania pracy przygotowywali się pod okiem doradcy zawodowego i psychologa. Mogli też liczyć na wsparcie radcy prawnego.
- Warsztaty psychologiczne miały zmotywować do szukania pracy i poprawić samoocenę. Często niepełnosprawni nie wierzą, że mogą być atrakcyjni dla pracodawcy - dodaje Mariusz Konior.
Ci, którzy zaliczyli warsztaty zawodowe, dowiedzieli się, jak szukać zatrudnienia i "sprzedać się". By ułatwić niepełnosprawnym kontakt z pracodawcami, zorganizowano giełdę. Tutaj mogli wykazać się wiedzą, którą zdobyli podczas spotkań z psychologiem i doradcą zawodowym.
Przyszłych pracodawców też nie ominęło szkolenie. - Organizowaliśmy dla nich spotkania, na których zachęcaliśmy do zatrudniania niepełnosprawnych. Informowaliśmy o kodeksie pracy, kwestiach prawnych -wyjaśnia Mariusz Konior.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?