Mówi ona o trzech podziemnych przejściach z dworku do plebani przy kościele farnym, w kierunku Sanu i ul. Nizinnej.
Podczas remontu robotnicy natrafili na dwie piwnice. Zamurowane wejście do podziemi znajduje się w jednej z nich, najniżej położonej.
- Nasze przypuszczenia muszą potwierdzić badania. Jeśli potwierdzi się połączenie dworu z plebanią, stworzy to możliwość udostępnienia podziemi do zwiedzania. Oczywiście po ich renowacji i odpowiednim zabezpieczeniu - wyjaśnia Andrzej Chmura, pełnomocnik ds. muzeum w leżajskim starostwie.
Trzy przejścia z lochów
Pracownicy starostwa jedyne informacje o podziemnych przejściach znaleźli w książce "Leżajsk i okolice" z 1959 r. r autorstwa Józefa Depowskiego. Jest w niej wzmianka o lochach z dworu, które prowadziły trzema chodnikami w kierunku plebani, Sanu i z rozgałęzieniami w kierunku Doliny Szwajcarskiej, obecnej ul. Nizinnej i nasypu kolejowego.
Muzeum trzech kultur
Jeśli odkryte wejście rzeczywiście prowadzi do tych miejsc, dla zwiedzających Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie to dodatkowa atrakcja.
- W muzeum będą ekspozycje przedstawiające trzy kultury: Polaków, Żydów i Ukraińców, którzy mieszkali na ziemi leżajskiej. Przybliżą zwiedzającym historię, tradycję, życie codzienne i świąteczne, czas wojen i walk niepodległościowych, przeplatające się wspólne losy mieszkańców - tłumaczy Andrzej Chmura.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?