Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Sanoka tworzą radio

Dorota Mękarska
Na zdjęciu od lewej: Aleksander Jaklik, Judyta Kata, Kamil Sobolak – reprezentujący grupę inicjatywną radia.
Na zdjęciu od lewej: Aleksander Jaklik, Judyta Kata, Kamil Sobolak – reprezentujący grupę inicjatywną radia. ARCHIWUM
Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku chcą stworzyć w mieście radio internetowe. Będzie ono nie tylko głosem ich pokolenia, ale radiostacją dla wszystkich.

Sanoczanie są przyzwyczajeni do słuchania własnego radia. Ich ulubioną rozgłośnią było nadające od 1997 r. Radio Bieszczady. W 2007 r. rozgłośnia została przyłączona do sieci VOX FM. Do dzisiaj wspominana jest z wielkim sentymentem. Warto dodać, że Radio Bieszczady wypromowało wiele zdolnych osób. To właśnie w tej rozgłośni pierwsze kroki w zawodzie dziennikarskim stawiała m.in. Alicja Wosik, obecnie zastępca burmistrza w Zagórzu, była dziennikarka TVP, a także Sebastian Niżnik, obecny starosta sanocki.

Mocna grupa zainteresowana mediami

- Akurat teraz mamy w szkole grupę uczniów zainteresowanych mediami i nowymi technologiami informacyjnymi. Wydajemy w szkole gazetkę "Nad Sekwaną", która jest na całkiem dobrym poziomie edytorskim - zauważa Robert Rybka, dyrektor I LO.

To właśnie ta grupa chce zapełnić w Sanoku pustkę na falach eteru.

- W naszym mieście brakuje radia, które mogłoby tętnić lokalnym życiem; a także źródła informacji o lokalnych wydarzeniach społecznych i kulturalnych. Jesteśmy przekonani, że nasza działalność znacznie urozmaici i ułatwi życie mieszkańcom. Dzięki wysokiej popularności internetu jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, w tym do naszych rodaków z zagranicy - przekonują licealiści.

Rozgłośnia dla każdego

Radio swoim zasięgiem ma obejmować region bieszczadzki. Jego sercem ma być jednak Sanok. Oprócz informacji o wydarzeniach kulturalnych, gospodarczych, akcjach, meczach, a także informacji o pogodzie i o sytuacji na drogach, młodzież chce mówić również o sprawach dla niej najważniejszych, w tym o problemach i rozwoju naszego regionu.

Czas antenowy wypełni muzyka, w tym muzyka tworzona przez lokalne zespoły, oraz autorskie audycje, felietony i reportaże. Każdy ze słuchaczy będzie mógł włączyć się w życie internetowego radia za pomocą SMS-ów i e-maili.

Młodzi ludzie aktualnie są na etapie budowy internetowej platformy radiowej. Złożyli też wniosek o dofinansowanie do unijnego programu "Młodzież w działaniu" .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24