Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczą na wiosnę

WACŁAW BURZMIŃSKI
Bezrobotni liczą, że wiosną powinno być łatwiej o pracę.
Bezrobotni liczą, że wiosną powinno być łatwiej o pracę. JAN JAROSZ
PRZEMYŚL. W mieście i powiecie jest zarejestrowanych ponad 12 i pół tysiąca bezrobotnych. Tylko o 34 mniej, niż w poprzednim miesiącu.

W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, lista bezrobotnych jest dłuższa o 871 osób. W Przemyślu, w lutym, liczba ludzi bez pracy zmniejszyła się o 50 i wynosiła 5 816 (46, 5 proc. ogółu), natomiast na wsi zwiększyła się o 16 (w sumie było ich 6 699, tj. 53,3 proc.). Spadek liczby bezrobotnych, nieznaczny, ale zanotowany po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy, cieszy.
Do najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy

trzeba odnieść się z rezerwą,

z tego względu, że skreślono w nim z listy bezrobotnych 232 osoby, ze względu na nie potwiedzenie gotowości do podjęcia pracy. Oznacza to zwiększenie bezrobocia ukrytego, którego skala nie jest ujęta w statystykach. - W lutym, skreśliliśmy z ewidencji 505 osób, o 74 więcej, niż w poprzednim miesiącu - informuje Iwona Kurcz - Krawiec, kierownik PUP w Przemyślu. - Wskutek podjęcia pracy 184, dobrowolnej rezygnacji ze statusu bezrobotnego 22, z innych przyczyn 67. Nowych bezrobotnych zarejestrowaliśmy 471, o 453 mniej, jak w styczniu.
Wśród nich znalazło się 80 absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym 62 zarejestrowanych po raz pierwszy. W tym samym okresie status absolwenta utraciło 77 osób. Z nich zaledwie 20 znalazło zatrudnienie. Ogółem zarejestrowanych bezrobotnych absolwentów jest 730, spośród nich 401 mieszka na wsi. Najtrudniej o pracę osobom, które ukończyły szkoły zawodowe (456), coraz większe problemy odczuwa także młodzież po studiach wyższych, która stanowi 24,1 proc. (176 osób) ogółu zarejestrowanych absolwentów. Wciąż niepokojąca jest liczba (4 099) ludzi bez pracy w wieku 18 - 24 lat. Ta populacja stanowi aż 32,7 proc. ogółu bezrobotnych.
Spośród wszystkich bezrobotnych prawo do zasiłku ma tylko 2 641 osób, tj. 21, 1 proc. ogółu zarejestrowanych w PUP. W lutym do wpłynęło 106 ofert, w tym 4 dla niepełnosprawnych. Statystycznie ujmując, na jedną ofertę przypada 120 bezrobotnych. W Przemyślu stopa bezrobocia wynosi już 18, 2 proc. i jest, niestety, wyższa niż w woj. podkarpackim (17,8) i w kraju (18). Nie odbiega od tej średniej powiat (17,2) W gminach,w lutym, najwięcej nowych bezrobotnych zarejestrowano w Żurawicy i Dubiecku (po 39), Orłach i Przemyślu (27) oraz w Medyce (20). Najwięcej wyrejestrowano w Żurawicy (39), gm. Przemyśl (28), Birczy (25) i Orłach (20). Pracę w całym powiecie podjęły 74 osoby, w tym niesubsydiowaną 59.
- Liczę, że wraz z nastaniem wiosny będzie nieco łatwiej o pracę, chociażby sezonową - mówi 21 - letni Marcin. - Skończyłem "budowlankę" i marzę o robocie na jakiejś dobrze zorganizowanej budowie. Zaczekam jeszcze trzy tygodnie i jak nic nie wyjdzie z planów, to pewnie wyjadę gdzieś na Zachód, tam pracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24