Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba kradzieży samochodów na Podkarpaciu wzrosła o 49 procent, ale i tak… nie jest źle

Redakcja
Procentowy wzrost może szokować, ale w całym 2022 roku policjanci z Podkarpacia odnotowali tyle kradzieży samochodów, ile w Warszawie ginie w ciągu… 10 dni.

- W minionym roku na terenie województwa podkarpackiego doszło do 79 kradzieży pojazdów, w 2021 roku - 53, a 2020 roku odnotowaliśmy ich 61 – mówi komisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Patrząc na 2022 rok i 2021 można zauważyć 49 proc. wzrost kradzieży. Jednak jeśli przyjrzymy się innym regionom, to zobaczymy, że na Podkarpaciu problem ten właściwie nie istnieje.

Liczba kradzieży samochodów na Podkarpaciu wzrosła o 49 procent, ale i tak… nie jest źle
Darek Szwed

W czołówce województw, gdzie dochodzi do największej liczby kradzieży znajdują się województwa mazowieckie, wielkopolskie i dolnośląskie. W dwóch ostatnich średnio jest 10 razy więcej ukradzionych samochodów niż na Podkarpaciu.

Absolutnym liderem tego niechlubnego zestawienia jest aglomeracja warszawska, czyli Warszawa i 9 powiatów. Komenda Stołeczna Policji przekazała najnowsze dane, z których wynika, że w 2022 roku doszło tam do 2578 kradzieży samochodów. W roku 2021 odnotowano 2984 kradzieży, a w 2020 było ich aż 3030.

Nie może, więc dziwić, że w KSP znajdują się specjalne grupy do walki z przestępczością samochodową m.in. słynna ze swego działania grupa „Skorpion”.

Na Podkarpaciu nie ma potrzeby tworzenia takich grup. - Sprawami dotyczącymi kradzieży pojazdów, w głównej mierze, zajmują się policjanci wydziałów kryminalnych - wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik.

Niemniej jednak auta na Podkarpaciu giną. Do największej liczby kradzieży, w 2022 roku doszło na terenie powiatu przemyskiego (złodzieje ukradli 23 auta), rzeszowskiego (14), strzyżowskiego (10), jarosławskiego (7), tarnobrzeskiego (6), mieleckiego (4) i stalowowolskiego (4).

Na lepsze zabezpieczenie swoich samochodów powinni przede wszystkim zwrócić uwagę właściciele samochodów marek niemieckich oraz japońskich.

- Marki samochodów, które najczęściej kradzione są na Podkarpaciu to m.in. audi, opel oraz honda i toyota – przyznaje komisarz Piotr Wojtunik.

W ubiegłym roku złodzieje na terenie Podkarpacia najczęściej wybierali samochody osobowe.

- Sporadycznie dostawcze – dodaje rzecznik.

Złodzieje raczej nie kradną w naszym regionie samochodów luksusowych wartych mnóstwo pieniędzy. Takie kradzieże najczęściej zdarzają się we wspomnianej wcześniej stolicy. Co więc robią po przejęciu samochodu?

- W 90 procentach skradzione pojazdy są demontowane i przeznaczane na części – tłumaczy kom. Piotr Wojtunik.

Nie mogą, więc dziwić wymienione wcześniej marki samochodów, które są najczęściej kradzione na Podkarpaciu. To najpopularniejsze modele na ulicach regionu, a jednocześnie części do nich są drogie i ich właściciele szukają zwłaszcza w internecie okazyjnych cen. Często nie zdając sobie sprawy, że części te pochodzą z kradzieży.

Sprawdziliśmy także, z jakich miejsc najczęściej są kradzione samochody. Z danych policjantów wynika, że pojazdy kradzione są najczęściej z parkingów osiedlowych i parkingów sklepowych.

Jak w takim razie zabezpieczyć auto?

- Najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą pojazdu jest zamontowanie dodatkowego, nie seryjnego zabezpieczenia – mówi kom. Piotr Wojtunik.

Choć jak słyszymy już nieoficjalnie od policjantów z dużym doświadczeniem dla złodzieja, który się uprze i chce ukraść konkretny samochód, a przy tym posiada duże umiejętności nie ma żadnych ograniczeń. Bo nawet, jeśli nie obejdzie zabezpieczenia elektronicznego na miejscu, to w ostateczności takie auto może ukraść, zabierając go na… lawetę.

Niemniej jednak warto przeszukać różne specjalistyczne sklepy internetowe i zastanowić się na inwestycją w elektroniczne zabezpieczenia, które nie są tanie, ale mogą zniechęcić złodzieja. Warto także postawić na mechaniczne blokady na kierownicę, czy skrzynię biegów.

Jak mówią nam policjanci:

- Złodziej też człowiek i nie chce się przemęczać. Jak napotyka trudności, to wybiera inny samochód, przy którym pójdzie mu łatwiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24