Liczba zgonów na Podkarpaciu w pierwszym roku koronawirusa wzrosła o 32 procent. To najwięcej w Polsce

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pierwszy, pełny rok koronawirusa przyniósł znaczny wzrost śmiertelności w Polsce (nie tylko z powodu COVID-19).
Pierwszy, pełny rok koronawirusa przyniósł znaczny wzrost śmiertelności w Polsce (nie tylko z powodu COVID-19). Adam Wojnar
O 32,4 proc. więcej zgonów zanotowano w województwie podkarpackim w pierwszym roku koronawirusa. To zdecydowanie najwyższy wynik w Polsce. Tak wynika z najnowszych danych dotyczących liczby zgonów Rejestru Stanu Cywilnego.

Najnowsze informacje dotyczące liczby zgonów w Polsce, w rozbiciu na województwa, opublikowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dane zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Rejestrze Stanu Cywilnego. Są one aktualne na koniec marca obecnego roku. Dotyczą ogólnej liczby zgonów w Polsce, mieszkańców naszego kraju, bez względu na przyczynę śmierci.

Porównaliśmy pierwszy, pełny rok pandemii koronawirusa, czyli okres od 1 kwietnia 2020 r. do końca marca 2021 r. z dwunastoma poprzednimi miesiącami (pełnym rokiem), czyli od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. Pierwsze obostrzenia w związku z koronawirusem zostały w Polsce wprowadzone w połowie marca zeszłego roku. W tym okresie notowano już w naszym kraju pierwsze przypadki zachorowań.

W pierwszym roku z koronawirusem przyrost zgonów na Podkarpaciu wyniósł 32,46 proc. i był zdecydowanie najwyższy spośród wszystkich województw w Polsce. W żadnym innym regionie przyrost zgonów w pierwszym roku pandemii nie był wyższy niż 30 proc. Pod tym względem na drugim miejscu znalazło się województwo opolskie 27,33 proc., na trzecim lubuskie 26,85 proc. Najmniejszy przyrost zanotowano w zachodniopomorskim 22,13 proc. Średnia dla całego kraju wyniosła 24,96 proc.

Zobacz najnowsze dane dotyczące liczby zgonów Rejestru Stanu Cywilnego:

Dlaczego akurat u nas zanotowano największy przyrost zgonów? Zapewne jednym z czynników jest struktura demograficzna społeczeństwa Podkarpacia. Pod tym względem jesteśmy "najstarszym" regionem w kraju. Porównując wiek i płeć osób zmarłych w pierwszym roku pandemii (z różnych przyczyn) wyraźnie widać, że większe przyrosty zgonów są wśród osób powyżej 65. roku życia, zwłaszcza mężczyzn.

Jednak wysokie miejsca w tym smutnym rankingu "młodszych" województw wskazuje, że demografia nie jest jedynym "sprawcą" znacznego przyrostu śmiertelności.

Z raportu Office for National Statistics, brytyjskiej agencji statystycznej, wynika, że 2020 r. w Polsce była największa liczba tzw. nadmiarowych zgonów spośród 31 przeanalizowanych krajów europejskich. Nadmiarowe zgony (nadmierna śmiertelność) to przypadki śmierci wykraczające poza poziom z poprzednich lat. Obejmują one zmarłych nie tylko z powodu COVID-19, ale również ofiary powikłań w chorobach przewlekłych, niewydolności służby zdrowia lub utrudnionego dostępu do specjalistów i braku diagnoz. Prawdopodobnie również wśród tych czynników, poza niekorzystną demografią, należy szukać przyczyn wyższej śmiertelności wśród mieszkańców Podkarpacia.

- Obecnie sytuacja jest podobna we wszystkich powiatach w regionie. W trzeciej fali wyróżniały się, miały najwięcej zachorowań, powiaty rzeszowski, miasto Rzeszów, łańcucki, gdzie współczynniki średniodobowe, zachorowalność na 100 tys. mieszkańców, sięgały ponad 90. W tej chwili w większości powiatów ten wskaźnik jest między 25 i 30. Nieco bardzo obciążona jest strona wschodnia i południowa województwa

- podczas konferencji mówił A. Sidor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie