Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc jest wiodącym w kompleksie Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Sanatorium im. Jana Pawła II w Górnie. Posiada wieloletnią tradycję i doświadczenie w leczeniu gruźlicy i chorób płuc. Ośrodek mieści się w malowniczej okolicy na obszarze leśno – parkowym.

- Nasz ośrodek odróżnia się znacznie od innych na terenie Podkarpacia. Jest też znany w innych rejonach kraju. To wszystko dzięki malowniczemu położeniu i panującemu zdrowotnemu mikroklimatowi, a także wyspecjalizowanemu personelowi, który nieustannie podnosi swoje kwalifikacje – mówi Elżbieta Burzyńska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Sanatorium w Górnie.

- Przez cały czas dbamy o podnoszenie standardów opieki nad naszymi pacjentami poprzez unowocześnianie i modernizację całego kompleksu.

 

Komfort pacjentaDzięki ostatnio przeprowadzonej inwestycji w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc pacjenci będą mieli do dyspozycji 12 pokoi jedno i dwułóżkowych dla maksymalnie 21 osób. Każdy z nich został wyposażony w łazienkę. Tym samym zwiększył się komfort pobytu w sanatorium. Pojawiły się także nowe gabinety zabiegowe na oddziale, wyposażone w nowoczesny sprzęt. Wszystkie zmodernizowane obiekty są w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Na oddziale znajduje się 80 łóżek dla pacjentów hospitalizowanych. 59 z nich przeznaczonych jest dla pododdziału niezakaźnego.

 

Jedyna na Podkarpaciu

Placówka jest jedynym specjalistycznym ośrodkiem o specyficznych walorach klimatycznych w województwie podkarpackim, który zajmuje się leczeniem gruźlicy. Funkcjonuje w strukturze szpitala powiatowego. Opiekuje się w większości przypadków mieszkańcami województwa, jednak zdarzają się także pacjenci z Małopolski i Lubelszczyzny.

- Nasz ośrodek udziela świadczeń dla ponad 6 tys. osób rocznie. Jednak to nie liczby świadczą o skuteczności leczenia. Sama gruźlica jest chorobą długoterminową. Pobyt pacjenta w ośrodku w związku z tym może trwać od 2 do nawet 9 miesięcy – mówi dyrektor ośrodka.

 

Wykrywają rakaJednostka przeprowadza także rozpoznania onkologiczne i kardiologiczne, które często występują przy chorobach płuc i gruźlicy. 

Dzięki diagnostyce w poradni gruźlicy i chorób płuc corocznie zwiększa się również wykrywalność nowotworów płuc. W 2006 r. wykryto 4 takie przypadki, 2007 – 5, natomiast w 2008 r. aż 7 nowotworów. Kompleksowa wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta ma znaczący wpływ na przeprowadzenie odpowiedniego leczenia obejmującego każdą z tych poważnych chorób.

 

Kompleksowe badania

Sanatorium posiada podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług dotyczących profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób płuc. Na samym oddziale, gdzie leczy się gruźlicę i choroby płuc, zatrudnione są 53 osoby o wysokich kwalifikacjach, w tym lekarze, pielęgniarki, średni personel i salowe. Za modernizacją oddziału pójdzie też zatrudnienie nowych pracowników.

Poradnia gruźlicy i chorób płuc oferuje swoim pacjentom w ramach porady badania diagnostyczne i laboratoryjne. Ponadto każdy pacjent może liczyć na wykonanie w ośrodku zdjęcia rentgenowskiego, USG, EKG, a także innych badań niezbędnych w przebiegu leczenia.